Małgorzata Potocka dyrektorem do 2025 roku

Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu

Obecna umowa na prowadzenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Radomiu wygasa Małgorzacie Potockiej za ponad miesiąc. Miasto mogło albo przedłużyć umowę obecnej dyrektor w trybie zwykłym na podstawie konsultacji, albo też przygotować się do ogłoszenia konkursu na to stanowisko.

W fotelu dyrektora Teatru im. Jana Kochanowskiego w Radomiu Małgorzata Potocka zasiada od września 2019 r. Trzy lata temu wygrała konkurs, który dał zatrudnienie obecnej dyrektor na trzy sezony artystyczne, tj. od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2022 r. Kilka dni temu zapytaliśmy Urząd Miejski w Radomiu o wybór formy procedury powołania dyrektora radomskiego teatru - w trybie zwykłym lub konkursowym.

Małgorzata Potocka dyrektorem teatru w Radomiu do 2025 roku

- Prezydent zdecydował o przedłużeniu zatrudnienia pani Małgorzaty Potockiej na stanowisku dyrektora Teatru Powszechnego w Radomiu na okres trzech sezonów artystycznych. W tej chwili trwa procedura kompletowania niezbędnych dokumentów. Nowa umowa będzie obowiązywała od 1 września 2022 roku do 31 sierpnia 2025 roku - przekazała Monika Skopek z biura informacji prasowej i publicznej Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Małgorzata Potocka od trzech lat sukcesywnie próbuje zmieniać radomski teatr. Przejęła stery po ówczesnym dyrektorze Zbigniewie Rybce, niestety niedługo po tym wybuchła pandemia.

W wywiadzie dla "Wyborczej", mówiła, że jest dyrektorem teatru na froncie , w nieustannym kryzysie - co też jest pewnego rodzaju wyzwaniem. - Mija trzeci rok, od kiedy pełnię obowiązki dyrektora. Kiedy zaczęłam tutaj pracę, natychmiast rozpoczęła się pandemia. Bardzo ciężko było zarządzać wtedy teatrem, ponieważ nie mogliśmy pracować pełną parą i aktorzy zarabiali mniej - aktorzy dostają wynagrodzenie, kiedy wychodzą na scenę. Mimo to jesteśmy jednym z niewielu teatrów, które nie wywiesiły białej flagi i przez ten cały czas, w małych grupach, realizowaliśmy w internecie wybitne sceny z dramatu światowego, co pozwalało mi wypłacać honorarium aktorom. To jest bardzo ważne, bo wielu aktorów, współpracujących, niezrzeszonych, przechodziło i nadal przechodzi bardzo ciężki czas - mówiła Małgorzata Potocka.

Zapowiada się gorąca jesień w teatrze

Mimo pandemii, wojny, udało się jej ściągnąć topowe teraz w Polsce nazwiska młodych i zdolnych reżyserów. Gościliśmy i gościć będziemy w nowym sezonie Błażeja Peszka, Pawła Świątka, Anetę Groszyńską, Jarosława Tumidajskiego.

Wielkim teatralnym wydarzeniem, którego Radom jest od lat gospodarzem, będzie jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Zobaczymy najlepsze teatry w Polsce i ze świata. W tym roku przylecą do nas ekipy z Nowego Jorku i Japonii - Japończycy wystawią przedstawienie "Kosmos", a nowojorski teatr La MaMa przyjedzie do Radomia z przedstawieniem "Ślub". Wszystkie premiery będą odbywać się od 8 do 15 października w Radomiu.

Amanda Grzmiel
Gazeta Wyborcza Radom
21 lipca 2022

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...