Małgorzata Potocka nowym dyrektorem Teatru Powszechnego w Radomiu

Prezydent Radosław Witkowski poinformował, że nowym dyrektorem Teatru Powszechnego w Radomiu została Małgorzata Potocka.

Małgorzata Potocka ma 66 lat. Jest aktorką, reżyserem i producentem filmowym. Gra między innymi w "Barwach Szczęścia", występowała w serialach "Diagnoza", "Ojciec Mateusz", czy Hotel 52", czy "Komisarz Alex". Za zasługi w pracy artystycznej w 1996 otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Jak twierdzi Witkowski, posiada niezbędną wiedzę do kierowania teatrem. - Nowej pani dyrektor życzę spełnienia planów oraz atrakcyjnego repertuaru, który przyciągnie widownię nie tylko z Radomia, ale i z całej Polski - mówi prezydent.

Na stanowisko będzie powołana z dniem 1 września. Otrzymała sześć głosów "za" od komisji konkursowej. Karolina Kirsz zdobyła trzy, reszta kandydatów żadnego.

W komisji konkursowej zasiadło dziewięciu członków: troje przedstawicieli prezydenta miasta i po dwoje ministra kultury, Związku Artystów Scen Polskich i związków zawodowych.

O posadę dyrektora teatru starali się: Wiesław Górski, Julia Mark, Ryszard Adamski, Karolina Kirsz, Włodzimierz Izban, Krzysztof Grabowski, Jarosław Tochowicz, Bartłomiej Wyszomirski, Jarosław Rabenda, Grzegorz Matysik, Piotr Męderak. Ostatecznie, z różnych względów, Górski, Tochowicz i Wyszomirski nie wzięli udziału w ostatniej turze konkursu.

Od kandydatów Urząd Miejski oczekiwał między innymi: minimum pięcioletniego doświadczenia zawodowego w pracy artystycznej związanej z teatrem, filmem lub telewizją, minimum trzyletniego doświadczenia w zarządzaniu w sferze kultury lub minimum takiego samego w reżyserii lub kierowaniu produkcją teatralną, filmową lub telewizyjną. Miasto wymagało też, by kandydaci znali przepisy prawne z zakresu funkcjonowania instytucji artystycznych i finansów publicznych oraz znali język obcy kongresowy w stopniu pozwalającym na prowadzenie kontaktów służbowych.

Przypomnijmy, to był drugi konkurs na dyrektora radomskiego teatru. Został ogłoszony 12 lipca. W pierwszym, który odbył się w kwietniu, komisja konkursowa nie wybrała żadnego kandydata. Zgłosiło się sześcioro kandydatów. Ale jak się później okazało, tylko dwoje z nich złożyło kompletne dokumenty i dotarło do ostatniego etapu postępowania konkursowego. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że tymi kandydatami byli wspomniany Rybka i Beata Kawka.

Włodarze miasta nie zdecydowali się przedłużyć dotychczasowemu dyrektorowi - Zbigniewowi Rybce - kadencji. Na stanowisku był jedenaście lat. Jak mówił wiceprezydent Karol Semik: "To czas, po którym warto dokonać bilansu, który w mojej ocenie jest dobry, a jednocześnie zapoznać się z wizją na kolejne lata i poddać ją ocenie komisji konkursowej. Konkurs daje też możliwość zaprezentowania wielu różnych koncepcji przez osoby z całego kraju"

Mateusz Kaluga
Echo Dnia
31 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...