Malina Michalska (1916 - 1973)

Tancerka polska, propagatorka hathajogi.

Właściwie Maria Aleksandra Michalska. Urodziła się 28 października 1916 w Ostrzeszowie. Zmarła 11 listopada 1973 w Warszawie.

Były gwiazdami przedwojennych scen: primabalerinami, choreografkami i tancerkami estradowymi, kiedy ich kariery brutalnie przerwała wojna. W Culture.pl odkrywamy nieznane karty w historii polskiego tańca XX wieku. To ważne biografie, jest w nich balet i sowieckie łagry, rewia i walka o Monte Cassino, kabaret i getto.

Malina była córką Kazimierza (lekarza) i Haliny z Adamskich (pianistki), młodszą siostrą pisarki Jadwigi Żylińskiej (1910–2009). Jej rodzice przyjaźnili się z profesorem Wincentym Lutosławskim (stryjem kompozytora Witolda Lutosławskiego). Lutosławskiego filozofa, tłumacza książek Yogi Ramaczaraki i autora pozycji Rozwój potęgi woli przez psychofizyczne ćwiczenia według dawnych aryjskich tradycji oraz własnych swoich doświadczeń podaje do użytku rodaków (wydanej w 1909), Michalina poznała[1] będąc jeszcze nastolatką. Uczęszczała do gimnazjów w Ostrowie (Gimnazjum im. Emilii Sczanieckiej) i Warszawie.

Naukę tańca pobierała w Operze Warszawskiej u Mieczysława Pianowskiego i Haliny Hulanickiej (taniec akrobatyczny). Jako tancerka związana była z operą i operetką w Warszawie, po wojnie z variétés i cyrkami. W 1957 wyszła za mąż za plastyka Zygmunta Rezlera; bezdzietne małżeństwo rozpadło się po kilku latach.

Zafascynowana medycyną tybetańską i filozofią Wschodu tancerka i akrobatka, prekursorka jogi w Polsce. Przed wojną związana z warszawską operą i operetką, a w latach 50. zaangażowała się w promocję zdrowego stylu życia. Od 1957 roku w staromiejskim Domu Kultury w Warszawie prowadziła eksperymentalne studio gimnastyki tanecznej.

Jogą i medycyną tybetańską zainteresowała się kilka lat później. W 1966 roku jej studio odwiedziła słynna jogini Ma Yogashakti, założycielka Bihar School of Yoga, która polską szkołę hathajogi uznała za najlepszą w Europie i zakwalifikowała do International Yoga Fellowship Movement. Dokument upoważniający do prowadzenia certyfikowanej szkoły osobiście wręczył Malinie Michalskiej ambasador Indii. Jej książka "Hatha joga dla wszystkich" wydana w 1972 roku stała się "biblią" dla początkujących joginów, była pierwszą polską publikacją na ten temat.

 

Anna Legierska
Culture.pl
29 maja 2017
Portrety
Malina Michalska

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...