Malta Festiwal

"Ceglorz" Ósemek w plenerze

25 czerwca o godz. 23, w ramach Malta Festival Poznań, pokazana zostanie plenerowa odsłona "Ceglorza" Teatru Ósmego Dnia. Projekt ma być rodzajem dokumentalnego spektaklu, który opowie historię kilku pokoleń robotników słynnej fabryki poznańskiej im. Hipolita Cegielskiego.

"Ceglorz" to potoczna nazwa fabryki maszyn założonej w 1846 r. przez Hipolita Cegielskiego - słynnego Poznaniaka, patrioty i propagatora pracy organicznej. 110 lat później, rankiem 28 czerwca 1956 pracownicy upaństwowionego wtedy zakładu (im. Józefa Stalina) rozpoczęli strajk, który przekształcił się w Poznański Czerwiec'56 - pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne przeciwko władzy, krwawo stłumione przez wojsko i milicję.

Fabryka "Cegielskiego" zainteresowała Teatr Ósmego Dnia nie tylko ze względu na miejsce, jakie zajmuje w polskiej historii; twórców interesują przede wszystkim związani z nią ludzie - ich przekonania, jednostkowe historie, dramaty. Jak mówią: "Przeprowadziliśmy rozmowy z obecnymi i dawnymi pracownikami "Ceglorza". Dzięki nim zaczęliśmy inaczej rozumieć ich pracę. Zobaczyliśmy, że zanika jej etos, że znikają wspólnoty, które ona wytwarzała". W ramach Malta Festival Poznań pokazana zostanie plenerowa odsłona projektu.

Realizacja projektu: Teatr Ósmego Dnia we współpracy Inicjatywy Pracowniczej przy HCP

Premiera w ramach Malta Festival Poznań 2013

Koprodukcja: Malta Festival Poznań, Fundacja Teatru Ósmego Dnia we współpracy z H.Cegielski - Poznań S.A.

Wstęp na oba spektakle jest darmowy. Wejściówki można odbierać w CIM-ie, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Więcej informacji na blogu: www.osmego.blox.pl

25, 26 czerwca, godz. 23 - Hala W7, HCP

(-)
Materiał Teatru
15 czerwca 2013

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki