„Malta" filmowa – nie tylko kino bałkańskie

27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta

Performatywny program Idiomu „Platforma Bałkany" uzupełniają projekcje filmów, wybranych przez kuratorów Malta Festival Poznań 2017. Na dziedzińcu Szkoły Baletowej przy ul. Gołębiej w Poznaniu zobaczymy unikatowe przykłady Jugosłowiańskiej Czarnej Fali – awangardowego nurtu w kinie krajów byłej Jugosławii w latach 60. i 70.

W programie znalazły się filmy jej głównego przedstawiciela, serbskiego reżysera Želimira Žilnika, m.in. Młode lata – opowieść o ludziach, którzy wzięli udział w studenckiej demonstracji w Belgradzie w 1968 r., satyrę antywojenną Dupa z marmuru czy Raj. Imperialistyczną tragikomedię o finansowym kryzysie wielonarodowej korporacji. Spotkanie z reżyserem 20 czerwca na dziedzińcu Szkoły Baletowej poprowadzi Jakub Majmurek.

Na festiwalu będzie można zobaczyć również filmy innych twórców tego nurtu: uznawanego za surrealistę, anarchistę i satyra współczesności Dušana Makavejeva; Aleksandra Petrovicia, Živojina Pavlovicia oraz przedstawicieli czeskiej szkoły filmowej w Jugosławii Rajko Grlicia i Gorana Markovicia.

W oczekiwaniu na koncert Laibacha zapraszamy na pokazy dokumentów z życia grupy. Jednym z nich jest nigdy wcześniej nieprezentowany w Polsce Liberation Day. Na kilka tygodni przed polską premierą filmu na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty poznamy kulisy pobytu Laibacha w Korei Północnej – w kraju, który na co dzień strzeże swoich obywateli przed kulturą Zachodu. Z kolei film Divided States of America przybliży nam trasę koncertową zespołu w 2004 r., bezpośrednio po wyborach prezydenckich, które wygrał G. W. Bush.

W programie „Malty" znalazł się także przegląd twórczości Andrieja Tarkowskiego – pierwszy w Polsce pokaz cyfrowych wersji jego filmów. Obejrzymy wspólnie serial Artyści oraz filmy poruszające tematykę uchodźczą (Obcy w raju, Fuocoammare. Ogień na morzu, Dobry listonosz). Będziemy też dyskutować. 18 czerwca spotkamy się z twórcami serialu „Artyści", a 21 czerwca porozmawiamy z Jerzym Illgiem i Tadeuszem Sobolewskim o twórczości Tarkowskiego.

(-)
Materiał organizatora
6 czerwca 2017

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...