„Malta" jest poznańska

27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta

„Malta" wyrasta z poznańskiego środowiska teatralnego i nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach. Co roku osobną sekcją festiwalu jest „Poznań na Malcie", która prezentuje najnowsze produkcje zespołów teatralnych ze stolicy Wielkopolski.

Nawiązując do tegorocznego Idiomu tegorocznej „Platforma Bałkany", Teatr Nowy poprosił młodych, początkujących reżyserów i scenografów, do przygotowania w ramach Sceny Debiutów spektakli, które zmierzą się z literackim obrazem Bałkanów. W Teatrze Nowym obejrzymy także Porno – przejmujący monodram o poszukiwaniu wolności. Teatr Polski zaprezentuje premierowo Portret trumienny w reżyserii Michała Kmiecika na podstawie książki Kuby Wojtaszczyka oraz cieszące się ogromną popularnością: Drugi spektakl Marty Karasińskiej i Malowanego ptaka Mai Kleczewskiej. Polski Teatr Tańca pokaże tryptyk Wieczory dziadowskie, czyli dzieło Adama Mickiewicza w trzech odsłonach i interpretacjach oraz Żniwa w choreografii Iwony Pasińskiej z muzyką Eugeniusza Rudnika i śpiewem Adama Struga.

W programie nie zabrakło także poznańskich teatrów alternatywnych. Teatr Porywacze Ciał przygotował na festiwal premierę spektaklu Humanicana, po którym możemy spodziewać się dużej dawki parodii i pastiszu oraz odniesień do kultury współczesnej. Teatr Usta Usta Republika w Procesach z przymrużeniem oka odkryje przed nami najcięższe kary sądowe, a Teatr Kotorgo w spektaklu o przewrotnym tytule Star Worst przygotował intergalaktyczny pokaz, zakazany na Marsie, Jowiszu i Aldebaranie. Nie uciekniemy też od poważniejszych tematów: Teatr Ba-Q z Justyną Tomczak-Boczko opowie nam historię matki niepełnosprawnego dziecka, która spędza Całe życie w dresach, a Adam Ziajski w spektaklu Nie mów nikomu pokaże codzienność osób niesłyszących.

Nowa wizja: ekskluzje, akty sublimacje Teatru Automaton wtajemniczy widzów w wizję artystycznej utopii, a Michał Stankiewicz w Come true przeprowadzi teatralny eksperyment, włączający w język teatru praktykę hipnozy.

(-)
Materiał organizatora
30 maja 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia