Malta po raz 28.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta

200 wydarzeń, 38 miejsc i 350 artystów z 17 krajów. Dzisiaj startuje Malta Festival Poznań! Przed nami 10 dni koncertów, spektakli, spotkań i warsztatów. Wskoczymy w świat sztuki i na nowo odkryjemy Poznań!

Oficjalne otwarcie festiwalu z udziałem prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka odbędzie się na scenie teatralnej na placu Wolności o 18:30.

Wczoraj, w przeddzień festiwalu, na placu Wolności stanęła druga wieża widokowa zamku Przemysła, zwana wieżą Gargamela. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i przechodniom za włączenie się do budowy! Kartonowa konstrukcja powstała nie bez powodu – dzisiaj o 19:30 razem ją zburzymy.

Ze względów bezpieczeństwa, w związku z charakterem wydarzenia, między godziną 19:15 a 21:15 okolice placu Wolności będą zamknięte dla ruchu.

Aukcja na rzecz festiwalu

W zeszłym roku Malta Festival Poznań odbył się bez dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale za to ze wsparciem widzów, kilkudziesięciu artystów i ludzi kultury, którzy zaangażowali się w aukcję na rzecz festiwalu. Odpowiedzieli na apel Mariusza Wilczyńskiego i przekazali blisko 100 przedmiotów, które licytowaliśmy na placu Wolności. Wtedy zabrakło nam festiwalowych dni, aby wszystko zlicytować – dlatego zapraszamy do ponownego włączenia się w aukcję, którą będziemy kontynuować podczas tegorocznego festiwalu.

Pierwsza odsłona aukcji odbędzie się już pierwszego dnia 28. Malta Festival Poznań – 15 czerwca o godzinie 21:00, przed koncertem zespołu Czerwone Świnie, na placu Wolności Karol Działoszyński, przewodniczący rady Fundacji Malta, poprowadzi licytację, podczas której będzie można zdobyć: reprint plakatu z wystawy grupy Laibach w Zagrzebiu 1983 r., partyturę Bartka Wąsika, grafikę duetu Twożywo Emanations of Weakness oraz obraz Piła po przekątnej z cyklu Obrazy przerżnięte Piotra C. Kowalskiego.

Wypełniamy plac Wolności dźwiękami

Czy przestrzeń miejska może zmienić się w wielkoformatowy instrument napędzany siłą i kreatywnością mieszkańców? Dzięki młodym kompozytorom z Akademii Muzycznej w Poznaniu i projektantom ze School of Form stanie się to możliwe. Podczas festiwalu na placu Wolności znajdziemy stacjonarne rowery, które – wprawione w ruch – wypełnią przestrzeń placu dźwiękami. Im więcej osób w jednym momencie wsiądzie na rowery, tym projekt zabrzmi pełniej! Organizm powstał pod opieką Joli Starzak i Rafała Zapały.

Zdobądź festiwalowe gadżety i katalogi

W Centrum Informacji Miejskiej i w punkcie informacyjnym na placu Wolności czekają na Was maltańskie katalogi, w których znajdziecie pełen program i opis festiwalowych wydarzeń.

W tak zwanej „żółtej budce", możecie też kupić nasze gadżety festiwalowe – koszulki z tegorocznym motywem graficznym, plecaki i saszetki „nerki" w dwóch kolorach: czarnym i różowym. Torby zostały wykonane specjalnie dla Malty przez firmę Kuluza, materiały dostarczyła Dekoma. Znajdziecie tam także książki wydane przez Fundację Malta, wydawnictwa Rebis i Marginesy, w tym powieści Stefana Hertmansa: Nawrócona i Wojna i terpentyna.

(-)
Materiał organizatora
16 czerwca 2018

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...