„Malta" w raporcie

Komisja Europejska opublikowała pierwsze wydanie Monitora miast kultury i kreatywności.

W opracowaniu, stworzonym przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, Poznań został oceniony najwyżej spośród wszystkich polskich miast. Twórcy raportu przypominają, że to właśnie w stolicy Wielkopolski co roku odbywa się Malta Festival Poznań, który został uznany przez Europe for Festivals, Festivals for Europe (EFFE) za „najbardziej innowacyjny festiwal w Europie".

Festiwal „Malta" jako jedyny z Polski i jeden z dwunastu w Europie otrzymał w 2015 roku Nagrodę EFFE dla wydarzeń wyznaczających festiwalowe trendy. W uzasadnieniu nagrody opisany został jako: „prezentujący najciekawsze zjawiska we współczesnej kulturze i koprodukujący spektakle teatralne a także inicjujący projekty z obszaru sztuk performatywnych, muzyki i sztuki społecznie zaangażowanej".

Vincent Baudriller, przewodniczący międzynarodowego jury, dyrektor Theatre Vidy w Lozannie i były dyrektor Festival d'Avignon, wręczając w Paryżu nagrodę Michałowi Merczyńskiemu, dyrektorowi Malta Festival Poznań dodał, że Jury Nagród EFFE doceniło festiwal „na początku prezentujący teatr, a od pięciu lat zapraszający czołowych artystów do kuratorowania programów wokół wybranych tematów i idei".

I właśnie tę opinię przytaczają twórcy Monitora miast kultury i kreatywności.

Cieszymy się, że „Malta" ma wkład w rozwój całego Poznania!

Przygotowujemy się już do kolejnej edycji festiwalu. Idiomem Malta Festival Poznań 2018 będzie „Skok w wiarę", a jego kuratorami: Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers i Maarten Sehgers z kultowej flamandzkiej grupy teatralnej Needcompany. 

(-)
Materiał organizatora
18 lipca 2017

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia