Malutka Czarownica znów daje popalić starym wiedźmom

"Malutka Czarownica" - reż. Daniel Arbaczewski - Teatr Miejski w Gliwicach

"Malutka czarownica" to sceniczna wersja znanej i popularnej powieści dla dzieci, autorstwa Otfrieda Preussler'a, o przygodach małej sympatycznej wiedźmy. Nie dość, że małej to jeszcze młodej (127 letniej), która pomimo wysiłków i starań nie może uczestniczyć w spotkaniach i zabawach starych doświadczonych czarownic.

Ukarana za nieposłuszeństwo przez szefową wiedźm zostaje pozbawiona miotły. Nasza bohaterka nie poddaje się jednak i od tego momentu trzy razy bardziej przykłada się do studiowania magicznych sztuczek. Ale planuje też niecny plan, jak staruchom wiedźmom, w tym swojej ciotce, utrzeć nosa. Czary ćwiczy i praktykuje na mieszkańcach miasteczka oraz gronie leśnych przyjaciół - zwierząt. Bardzo stara się być zła, dokuczać i i robić psikusy, ale w rezultacie jej czarowanie robi więcej dobrego, niż złego, a lista tych, którzy są jej wdzięczni za okazaną pomoc staje się coraz dłuższa.

Spektakl w konwencji teatru plastycznego i lalkowego oprawiła swoją plastyką wybitna scenografka Eva Farkasova, znana z tworzenia autorskich, zaskakujących przestrzeni teatralnych, dających duże pole do popisu aktorom jak również nieokiełznanej wyobraźni dziecięcej. Energii i magii naszej historii dodają piosenki i kompozycje muzyczne autorstwa Marcina Partyki.

Historia małej czarownicy trwa okrągły rok. Razem z bohaterką kroczymy od wiosny do wiosny, śledząc kolejne pory roku, święta i zwyczaje. W naszej opowieści pojawia się wielu bohaterów dziecięcych, którzy choć z jednej strony traktują świat naiwnie, są jednak mniej strachliwi, bardziej tolerancyjni i otwarci na dziwną osóbkę na miotle. A czarownica? Z racji wieku ma ogromną wiedzą o świecie i doświadczenie. Jednak z drugiej strony jej zachowanie i emocje, które powinniśmy traktować nieco z przymrużeniem oka, są bliższe kilkuletniemu dziecku.

Malutka Czarownica wg. Otfrieda Preussler'a
scenariusz i reżyseria: Daniel Arbaczewski
Mała Scena Teatru Miejskiego w Gliwicach
Dla widzów od lat 5

GRAMY DLA WAS:
1 października (czwartek) godz. 10.00
2 października (piątek) godz. 10.00
3 października (sobota) godz. 16.00
4 października (niedziela) godz. 16.00

Bilety na www.teatr.gliwice.pl (bez wychodzenia z domu) albo
w kasie Kina Amok ( z wychodzeniem z domu).
Pytania i rezerwacje dla grup zorganizowanych:
Biuro Obsługi Widzów:
tel: +48 32 230 49 68
bow@teatr.gliwice.pl

Daniel Arbaczewski
Materiał Teatru
24 września 2020

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...