Mamo! Tato! Włącz teatr!

"Pod kolor/Under colour" - reż. Daniel Arbaczewski - Teatr Miejski w Gliwicach

Projekt „Mamo! Tato! Włącz Teatr!” startuje lada dzień. W najbliższą niedzielę, 21 czerwca 2020 , o godz. 16.00 prezentujemy pierwszy z naszym internetowych spektakli, „POD KOLOR / UNDER COLOUR” w reż. Daniela Arbaczewskiego. W załączniku znajdą Państwo szczegółowy opis spektaklu. Premiera przedstawienia, które od kilku tygodni powstaje w Teatrze Miejskim w Gliwicach, odbędzie się najpierw w sieci. Dopiero we wrześniu będziemy prezentować spektakl na żywo z widzami. Wszystkie spektakle w ramach Projektu będą ogólnodostępne na platformie Youtube, od dnia premier internetowych, aż do końca kwietnia 2021. Nasz projekt ma szansę powstać dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

MAMO! TATO! WŁĄCZ TEATR!
To informacja dla Was, rodzice. Już za kilka dni ruszamy z naszą nową teatralną przygodą. Wiemy, że na razie trudno się do nas dostać inaczej niż przez internetowe okno, ale robimy wszystko, żeby być bliżej Was i Waszych pociech.
Najbliższe miesiące to cały szereg internetowych prezentów od naszego zespołu. Nasi aktorzy już bardzo tęsknią za widzami i wprost nie mogą usiedzieć na miejscu, żeby zagrać i opowiedzieć przed nimi ulubione historie.
Już za kilka dni pierwsza niespodzianka. Spektakl "Pod kolor" dla tych, którzy lubią skakać po poduszkach, zaglądać pod nie, bawić się kolorami i .....uczyć się języków. Sprawdzimy czy z poduszkowego kwadratu umiecie wyczarować rybę, deszcz, kałużę i czy wiecie jak będzie kałuża po angielsku. Z góry przepraszamy, jeśli Wasze dzieci postanowią większość pomysłów zrealizować w domu. No cóż, siła teatru.
Co miesiąc będziemy pokazywać nasze kolejne i kolejne spektakle. Będziecie je mogli oglądać z dziećmi nie raz, nie dwa ale nawet po kilkanaście razy, śpiewać wspólnie z nami ulubione piosenki Tuwima, psocić z Dziećmi z Bullerbyn i gonić królika z Alicją w Krainie Dziwów. Jesteście gotowi? Mamy nadzieję, że nie trzeba Was namawiać. Zaglądajcie na naszą stronę na Facebooku, albo po prostu wpiszcie w wyszukiwarce: mamo tato włącz teatr! To nasze hasło na najbliższe miesiące. Włączcie dzieciakom teatr. Włączcie dzieciakom emocje. A nigdy Wam tego nie zapomną.

POD KOLOR / UNDER COLOUR
Spektakl „Pod kolor / Under colour" jest autorskim spektaklem dla dzieci, w którym eksperymentujemy z kolorem, kształtem, fakturą. Szukamy skojarzeń słownych, budując proste komunikaty i dialogi. Ożywiamy wszystkie formy, co stwarza nieograniczone pole do szalonej zabawy. To właśnie zabawa buduje narrację i dramaturgię spektaklu.
Naszą przestrzeń tworzy abstrakcyjna konstrukcja z poduszek – wielkie kolorowe łóżko, po którym można skakać, można wylegiwać się w nim, odkrywać i rozbudzać wyobraźnię do nowych przygód. Odkrywamy kolor za kolorem. Poduszkę za poduszką. Niczym w wielkim, miękkim laboratorium zabawy. A pod każdą poduszką jest sekret.
Nasz mobilny spektakl, którego struktura pozwala na przetwarzanie go w zależności od wieku widzów i granej przestrzeni będzie dostępny w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej.
Reżyser, Daniel Arbaczewski, który od lat podejmuje i tworzy w teatrze projekty i spektakle z pogranicza zabawy, sztuki, performensu, buduje razem ze swoimi małymi i dużymi widzami nowe kody językowe. Kody graficzne, teatralne, dźwiękowe. W naszej kolorowej zabawie sprawdzimy ile słów, dźwięków, gestów i.....poduszek wystarczy, żeby się dogadać.
Spektakl będzie dostępny także w sieci, w serwisie YouTube, na kanale Teatru Miejskiego w Gliwicach. A w nowym sezonie zapraszamy na spektakle na żywo w siedzibie Teatru, gdzie będziecie mogli doświadczyć wszystkich teatralnych bodźców, których kamera, pomimo największych starań, nie jest w stanie przekazać. I za to kochamy teatr.

Spektakl będzie dostępny w sieci do końca kwietnia 2021.
Premiera internetowa spektaklu „Pod kolor" jest częścią projektu „Mamo! Tato! Włącz Teatr". Do sieci trafi sześć naszych spektakli, w tym premierowe, jak „Pod kolor" i „Alicja w Krainie Dziwów"

Daniel Arbaczewski
Materiał nadesłany
15 czerwca 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia