Manufaktura bohaterką opery!

Umowa konkursu dla kompozytorów podpisana

To będzie wydarzenie bez precedensu w historii współczesnej muzyki polskiej. Rusza konkurs dla kompozytorów na projekt opery „Człowiek z Manufaktury" – dzieła, które nawiązywać będzie treścią do historii łódzkiego fabrykanta, Izraela Poznańskiego i współczesnych losów jego tekstylnego imperium. Dziś umowę, precyzującą warunki współpracy nad konkursem podpisali dyrektorzy Teatru Wielkiego w Łodzi oraz łódzkiej Manufaktury.

Otwarty konkurs dla kompozytorów obejmuje trzy lata pracy twórczej. Ma zakończyć się w listopadzie 2018 roku prapremierą opery „Człowiek z Manufaktury" na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Manufaktura jest mecenasem i patronem konkursu, została fundatorem nagród dla laureatów. – Jest to niezwykle prestiżowy konkurs, dlatego jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w jego organizacji – mówi Sławomir Murawski, dyrektor Manufaktury – Korzystając ze spuścizny przemysłowej Łodzi i własnej, bogatej historii Manufaktura dba również o to, by pod jej skrzydłami działali artyści najwyższej próby.

Pomysłem na operę „Człowiek z Manufaktury", poświęconą dziejom Izraela Poznańskiego, dał się zainspirować nowy dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi, Paweł Gabara. – Gdy po raz pierwszy zjawiłem się w Łodzi i zobaczyłem Manufakturę, od razu pomyślałem, że ten wspaniały przykład wykorzystania historycznego, przemysłowego i wielokulturowego dziedzictwa miasta zasługuje na stworzenie operowego libretta – wspomina dyrektor.

Libretto opery napisze Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Formalne ogłoszenie konkursu dla kompozytorów dwuaktowego dzieła nastąpi do 15 maja br. Od tej chwili prace, zarówno nad muzyką jak treścią libretta, przebiegać będą etapami. Do końca 2016 roku jury z maestro Krzysztofem Pendereckim w składzie wyłoni trzech finalistów. W styczniu 2017 roku nastąpi pierwsze publiczne wykonanie fragmentów opery, a do 10 maja pierwszy akt dzieła „Człowiek z Manufaktury" musi być skomponowany. Na podstawie wykonania koncertowego pierwszej części utworu jury wybierze laureata Grand Prix, który zobowiązany jest w listopadzie 2017 roku oddać całą, już skomponowaną operę. Jej prapremiera, dokładnie rok później, przypadać będzie w 185 rocznicę urodzin Izraela Poznańskiego.

Wiosną 2019 roku na rynku Manufaktury, podczas jej 13 urodzin, nastąpi premiera wersji plenerowej dzieła.

(-)
Materiał Teatru
6 maja 2016

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...