Maraton w przestrzeniach nieoczywistych

Katowicka Runda Teatralna - finał - 10 – 11 listopada 2017 r., Katowice Miasto Ogrodów

6 premierowych spektakli dedykowanych Katowicom na podstawie 6 gorących tekstów młodych autorów.

Finał pierwszej odsłony Katowickiej Rundy Teatralnej będzie dwudniowym maratonem, który w całości rozegra się w nieoczywistych przestrzeniach gmachu Miasta Ogrodów (zwanego też Pałacem Grudniowym). Aktorzy katowickich teatrów nieinstytucjonalnych będą grać w legendarnych podziemiach Pałacu Grudniowego, na korytarzach, w pokojach i na scenach. Wypełnimy teatrem całe Miasto Ogrodów!

Teksty powstały w trakcie warsztatów dramatopisarskich z Jolantą Janiczak, Weroniką Murek i Pawłem Demirskim. Utwory – opowiadające o Katowicach „na nowo" – stały się scenariuszami spektakli, do których zrealizowania zaprosiliśmy katowickie teatry nieinstytucjonalne.

KRT to także konkurs. Spektakle oceniać będzie znakomite jury w składzie: Agata Duda-Gracz, Weronika Szczawińska oraz Artur Pałyga.
Swój głos w trakcie konkursu będzie miała również publiczność, która będzie mogła głosować na każdy spektakl tuż po jego zakończeniu.

Teatry biorące udział w projekcie oraz prezentowane przez nie tytuły:
- Teatr Bez Sceny - Kamil Szuszkiewicz „Focie"
- Teatr Czwarta Scena - Zuzanna Bojda „Nigdzie tak nie wieje, jak tutaj"
- Teatr Gliwicka 9a - Martyna Wawrzyniak „Mamy dla siebie godzinkę i co z nią zrobimy"
- Teatry Gry i ludzie - Natalia Rusin „Stypa"
- Teatr Wóz Tespisa - Paweł Świerczek „Odwołany"
- Lufcik na korbkę - Sandra Jaworudzka „Janów Segway Tour"

Autorzy biorący udział w projekcie: Cecylia Pierzchała, Justyna Arabska, Martyna Wawrzyniak, Natalia Rusin, Sandra Jaworudzka, Sylwia Kobuszewska, Zuzanna Bojda, Kamil Szuszkiewicz, Łukasz Tardowski, Maciej Omylak, Paweł Świerczek.

PIĄTEK (10 listopada)

20.30-21.30 - Teatr Gliwicka 9a, Martyna Wawrzyniak „Mamy dla siebie godzinkę i co z nią zrobimy" (podziemia)

Jak mówią twórcy spektaklu, zapowiada się „monodram dla pięciu aktorów oraz koncert". Na dodatek rozegrany w najbardziej tajemniczym i obrosłym legendami miejscu, czyli w podziemiach obecnego Miasta Ogrodów.
Teatr Gliwicka 9a działa od 2012 roku. Założycielem jest Maciej Dziaczko, który od blisko 20 lat jest związany z nurtem teatrów niezależnych: formacją artystyczną Suka Off z Katowic, Stowarzyszeniem Teatralnym A Part z Katowic, Teatrem Porywacze Ciał z Poznania oraz legendarnym Teatrem Cogitatur z Katowic, z którym jako aktor zagrał w ponad 600 spektaklach i 1000 akcjach teatralnych na 5 kontynentach w 30 krajach świata.

22.00-23.00 - Teatr Bez Sceny, Kamil Szuszkiewicz „Focie" (sala 211)

Nie ma czegoś takiego, jak zbrodnia z miłości. Zbrodnia jest zawsze pomimo miłości. Skoro pomimo, to dlaczego? Nie wiem. Ty też nie wiesz.

Teatr Bez Sceny jest teatrem kameralnym założonym w 1997 roku przez Andrzeja Dopierałę. Prezentuje dorobek polskiej i światowej dramaturgii. Od kilku lat działa w siedzibie przy ul. 3 Maja 11.

SOBOTA (11 listopada)

16.00-17.00 - Teatr Gry i Ludzie, Natalia Rusin „Stypa" (Galeria 5)

Spektakl trochę o śmierci, ale bardziej o życiu, które mija zbyt szybko, gdy snuje się plany na przyszłość, czeka na wypłatę, spłaca kredyt.
Jakim sposobem pogodzić się ze śmiercią, gdzie szukać pocieszenia, jak godnie rozstać się z życiem? Spektakl "Stypa" nie daje odpowiedzi, ale zadaje pytania, przewrotnie celebruje chwilę sprawdzonymi sposobami: smakołyki, odurzenie, alkohol, flirt...

17.30-18.30 - Teatr Wóz Tespisa, Paweł Świerczek „Odwołany" (sala koncertowa)

Spektakl z okazji otwarcia Stadionu Śląskiego to przewrotny hołd dla nowej śląskiej kultury (kultury „nowych Ślązaków"). Czy nasza lokalna tożsamość jest czymś więcej niż tylko koszulką z nadrukiem w gwarze? Co kryje się pod za hasłami „miasta muzyki", „miasta ogrodów", „miasta wielkich wydarzeń"? Gdzie w pośród tego wszystkiego jest miejsce dla teatru?

19.00-20.00 - Lufcik na korbkę, Sandra Jaworudzka „Janów Hulaj Tour" (korytarz, 4 piętro)

Barwny spektakl-wycieczka dla widzów o mocnych nogach. Słodko-gorzka historia o namiętności, tożsamości i bocianie, wprost z obrazu.
Lufcik na korbkę, najmłodszy z teatrów Katowickiej Rundy Teatralnej, to kolektyw artystyczny, opierający swe prezentacje na wielorakich technikach scenicznych – żywy plan, kuglarstwo, teatr lalek, teatr tańca, koncert, pantomima, fireshow.

20.30-21.30 - Teatr Czwarta Scena, Zuzanna Bojda „Nigdzie tak nie wieje, jak tutaj" (Strefa Centralna)

Spektakl w o Superjednostce, w Superjednostce, z mieszkańcami Superjednostki. Czy pośród 762 mieszkań można znaleźć poczucie bezpieczeństwa, wspólnoty czy rodziny. Czy założenie bloku-osiedla PRL-u da się połączyć z palmami na rynku i miastem z ogrodami?
„Superjednostkę można już tylko oglądać z dołu. Nic tu do niej nie pasuje, ale wszystko ją otacza" Teatr Czwarta Scena jest niezależną inicjatywą młodych twórców skupionych przy Szkole Aktorskiej Teatru Śląskiego, zarówno studentów jak i absolwentów.

22.00 – spotkanie z autorami, ogłoszenie werdyktu oraz bankiet finałowy

Bilety:
Karnet dwudniowy: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy
5 zł – cena wejścia na pojedynczy spektakl
(do nabycia na ticketportal.pl i kupbilecik.pl, oraz przed spektaklami, w miarę dostępności miejsc)

(-)
Materiał organizatora
4 listopada 2017

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia