Marcin Hycnar dyrektorem łódzkiego Jaracza

Marszałek województwa Grzegorz Schreiber podpisał umowę z nowym dyrektorem do 31 sierpnia 2024 roku.

Decyzją zarządu województwa łódzkiego aktor i reżyser Marcin Hycnar został nowym dyrektorem Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Placówką zacznie kierować od wtorku 1 grudnia.

O powołaniu nowego dyrektora poinformowały w poniedziałek PAP służby prasowe łódzkiego urzędu marszałkowskiego.

Pod koniec lipca tego roku władze województwa łódzkiego odwołały - ze stanowiska dyrektora "Jaracza" - Waldemara Zawodzińskiego. Jednocześnie został on odwołany ze stanowiska zastępcy dyrektora teatru do spraw artystycznych. Jak informował wówczas urząd marszałkowski, decyzja został podjęta na podstawie stwierdzonych uchybień i nieprawidłowości w zakresie stosowania obowiązujących procedur wewnętrznych teatru i nieprzestrzeganiu zapisów ustawy o finansach publicznych.

Kilka dni później ogłoszono konkurs na dyrektora teatru, do którego zgłosiło się sześć osób, ale komisja konkursowa nie wyłoniła kandydata na to stanowisko.

W poniedziałek zarząd województwa łódzkiego wskazał nowego dyrektora "Jaracza". W komunikacie przesłanym PAP poinformowano, iż nowy dyrektor teatru "został powołany po zasięgnięciu opinii stowarzyszeń twórczych i zawodowych, związków zawodowych działających w teatrze oraz uzyskanej zgodzie ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu".

Jak informują służby prasowe urzędu marszałkowskiego, 37-letni Marcin Hycnar jest absolwentem wydziału aktorskiego i wydziału reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Jest wykładowcą na wydziale reżyserii tej warszawskiej uczelni. W latach 2006-16 pracował w Teatrze Narodowym. Od 2017 r. był dyrektorem artystycznym Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

W 2017 roku z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał Srebrny Krzyż Zasługi.

Współpracował z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz z teatrami warszawskimi: Polskim, La M.ort, Laboratorium Dramatu, Montownią, Syreną, Powszechnym, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej.

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi. jest jednym z najstarszych teatrów w kraju. Powstał, jako stała scena polska w 1888 roku z inicjatywy Łucjana Kościeleckiego. Pracowali w nim m.in. Aleksander Zelwerowicz, Leon Schiller, Stanisława Wysocka, Karol Adwentowicz, Stefan Jaracz - imię tego wybitnego polskiego aktora nadano teatrowi we wrześniu 1949 r. - Bolesław Leśmian, Władysław Krasnowiecki, Ludwik Solski, Juliusz Osterwa, Lidia Zamkow, Janusz Warmiński, Jerzy Grzegorzewski. Na scenie pojawiali się m.in. Andrzej Łapicki, Aleksander Bardini, Jadwiga Chojnacka, Jacek Woszczerowicz, Zofia Mrozowska.

Teatr posiada w Łodzi trzy sceny - Dużą, Małą i Kameralną.

Jacek Walczak
Kurier PAP
1 grudnia 2020
Portrety
Marcin Hycnar

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia