Marcin Teodorczyk - laureatem

Konkursu Radiowej Trójki „Nasłuchiwanie: Niepodległość" na dramat radiowy.

Jury konkursu na dramat radiowy „Nasłuchiwanie: Niepodległość" pod przewodnictwem prof. Jacka Kopcińskiego ogłosiło swój werdykt – spośród ponad stu nadesłanych tekstów najlepsza okazała się sztuka „Nie-miejsce" Marcina Teodorczyka. Wszystkie wyróżnione słuchowiska zostaną zrealizowane przez zespół Teatru Polskiego Radia i zaprezentowane na antenie Trójki.

Po przeczytaniu 135 nadesłanych tekstów jury konkursu dramaturgicznego „Nasłuchiwanie: Niepodległość" przyznało: I nagrodę w wysokości 10 tys. złotych Marcinowi Teodorczykowi za sztukę „Nie-miejsce"; II nagrodę w wysokości 7 tys. złotych Katarzynie Dąbkowskiej-Kułacz za sztukę „Autarkia" i III nagrodę oraz 5 tys. złotych Edwardowi Dewereńskiemu za „Radio Wolna Europa". Ponadto dwa równorzędne wyróżnienia w wysokości 3 tys. złotych trafiły do Tomasza Mana – za pracę „Wojna, dziecko, matka" oraz Witolda Pelki za sztukę „I w anioły".

– Pierwsza odsłona konkursu „Nasłuchiwanie", którą ogłosiliśmy pod hasłem „Niepodległość", spotkała się z ogromnym zainteresowaniem – mówi prof. Jacek Kopciński, przewodniczący jury konkursu. – Do redakcji Trójki wpłynęło 135 tekstów, spośród których w finale znalazło się pięć najbardziej oryginalnych sztuk. W konkursie wzięli udział zarówno znani dramaturdzy, jak i autorzy amatorsko zajmujący się twórczością literacką. Po otwarciu kopert z godłami jury z satysfakcją stwierdziło, że czterech spośród pięciu finalistów zadebiutuje w Teatrze Polskiego Radia.

Oprócz prof. Jacka Kopcińskiego z Instytutu Badań Literackich PAN, redaktora naczelnego miesięcznika „Teatr", w skład jury konkursu weszli: Dominika Kluźniak – aktorka Teatru Narodowego; Krzysztof Czeczot – aktor i reżyser nagrodzony Prix Europa 2013 za słuchowisko „Andy"; Wawrzyniec Kostrzewski – reżyser teatralny i twórca telewizyjnego programu „La La Poland"; Mariusz Cieślik – zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia.

– Zaproponowany z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości temat okazał się bardzo inspirujący i zaowocował tekstami, które nie zawsze odwołują się do wydarzeń roku 1918 – dodaje przewodniczący jury. – Zgodnie z intencjami twórców konkursu, hasło „Niepodległość" zostało przez jego uczestników potraktowane w sposób szeroki i nieoczywisty. Wszystkie nadesłane sztuki świadczą zarazem o osobistym zaangażowaniu autorów.

Narodzone i wyróżnione dramaty zwróciły uwagę jury bardzo oryginalną, niekiedy wręcz zaskakującą formą radiową, która stanowi prawdziwe wyzwanie dla reżyserów przyszłych słuchowisk. Zwycięska sztuka wyemitowana została 11 listopada. Kolejne słuchowiska zrealizowane na podstawie nagrodzonych tekstów zostaną zaprezentowane na antenie Trójki w cztery kolejne niedziele: 18 i 25 listopada oraz 2 i 9 grudnia o godzinie 20.05.

Ponadto 2 grudnia o godzinie 12.00 w Instytucie Teatralnym w Warszawie (ul. Jazdów 1) odbędzie się maraton wszystkich pięciu wyróżnionych słuchowisk.

W zamierzeniu organizatorów „Nasłuchiwanie" ma być wydarzeniem cyklicznym, które co roku zmieniać będzie podtytuł. Partnerem akcji jest Instytut Teatralny w Warszawie oraz Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym.

Artur Szklarczyk
Polskie Radio
16 listopada 2018
Teatry
Polskie Radio

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...