Marcowe pokazy we Wrocławiu

"Pieśni Leara - Labirynt" - reż. Grzegorz Bral - Teatr Pieśń Kozła

W marcu pokazy spektaklu Teatru Pieśń Kozła, który podczas ubiegłorocznej edycji Fringe Festival w Edynburgu zdobył m. in. nagrodę Fringe First, uznawaną za teatralny odpowiednik Oscara.

Ponadto podczas festiwalu spektakl uhonorowany został nagrodą Herald Archangel oraz Musical Theatre Matters Award. Pieśni Leara zajęły również 1. miejsce w rankingu wszystkich spektakli teatralnych wystawianych w Edynburgu prowadzonym przez "The List".

Wśród rekomendujących spektakl krytyków znalazł się także Matt Trueman: "To sama esencja Leara, jakby spreparowana, skondensowana, wyczuwana raczej niż oglądana, pochłaniana aż do momentu, gdy już znajdzie się nie tylko pod twoją skórą, ale przeniknie cię do szpiku kości. Przez następne pół godziny czułem się jak kula zmrożonej energii, nie mogłem ustać na nogach. Prawdziwe oczyszczenie dla ciała, całkowite katharsis dla duszy."

Pieśni Leara porywają sposobem przekazu, muzyką, emocjonalnością. (...) Gdyby ta recenzja była pieśnią, byłaby pieśnią dziękczynną" - pisała Mary Brennan w "The Herald".

"Pieśni Leara" nie są linearną opowieścią, lecz ukazują świat energii i rytmów rządzących szekspirowskim dramatem. Zespół skoncentrował się na wyborze kluczowych scen z Króla Leara, które posłużyły za inspirację do snucia historii za pomocą słów, gestów i muzyki. Każda pieśń jest punktem wyjścia do kolejnego "dramatycznego poematu". Muzyka staje się rzeczywistą postacią lub zdarzeniem, kreuje relacje międzyludzkie.

Międzynarodowa premiera "Pieśni Leara" odbyła się na Fringe Festival w Edynburgu w sierpniu 2012 roku, a polscy widzowie mogli obejrzeć spektakl 28 września 2012 we Wrocławiu.

(-)
Materiał Teatru
23 lutego 2013
Portrety
Grzegorz Bral

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia