Marek Biliński

9. Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit

Jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów, pionier muzyki elektronicznej w Polsce. Instrumentalista wykorzystujący najnowsze oraz klasyczne elektroniczne instrumenty klawiszowe. Kompozycje artysty wywodzą się z najlepszych standardów muzyki klasycznej i romantycznej. Jego talent, wiedza, wyobraźnia łączą tradycję z wizją współczesnych dźwięków świata.

Marek Biliński urodził się w 1953 r. w Szczecinie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Artysta szkołę muzyczną rozpoczął w klasie skrzypiec, później interesował się i grał na fortepianie, klarnecie, kontrabasie, perkusji oraz gitarze basowej. Podczas studiów Biliński zaczął grywać muzykę jazzową oraz rockową. Interesował się wykorzystaniem instrumentów elektronicznych w muzyce, czego wynikiem było powstanie zespołu Heam. Artysta występował z grupą w połowie lat 70. W 1980 roku został członkiem formacji Bank.

Muzyk popularność solową w Polsce zdobył bestsellerowym albumem „Ogród Króla Świtu" oraz wideoklipem „Ucieczka z Tropiku", który przez telewidzów uznany został najlepszym klipem roku 1984. W tym czasie Marek Biliński miał już na koncie kolejną „złotą płytę" oraz szereg koncertów w kraju i za granicą. Artysta występował m.in. w: Berlinie, Hamburgu, Bremie, Pradze, Moskwie czy Kuwejcie. W plebiscytach na najpopularniejszego instrumentalistę przez pięć kolejnych lat (1981 – 1985) zajmował pierwsze miejsce.

Lata 1986 – 1990 Biliński spędził w Kuwejcie, gdzie pracował jako wykładowca w Akademii Muzycznej. Okres ten zaowocował kompozycjami z wpływami muzyki arabskiej. Z powstałych w tych latach utworów artysty, w Polsce najbardziej znana była fantazja symfoniczna „Twarze Pustyni". Numer ten miał uświetnić obchody 30-lecia niepodległości Kuwejtu, lecz agresja Iraku uniemożliwiła realizację przedsięwzięcia. Po wojnie w Zatoce Perskiej „Twarze Pustyni" wraz z diaporamą fotografika Jacka Woźniaka reprezentowały Kuwejt na Światowej Wystawie EXPO '92 w Sewilli.

Po powrocie do Polski Marek Biliński nagrał m.in. album „Dziecko Słońca" oraz recital dla TVP2 – „Muzyczne opowiadania". Jako kompozytor, muzyk i juror był częstym gościem audycji radiowych i telewizyjnych. Ukazały się także kompaktowe reedycje wszystkich wydanych wcześniej albumów Bilińskiego. Jego muzyka pojawiła się w filmach (m.in. „Przyjaciel wesołego diabła" i „Bliskie spotkania z wesołym diabłem"), jak również w teleturnieju – „Koło Fortuny", podczas Gali Wręczenia Nagród Polskiego Przemysłu Fonograficznego – „Fryderyk '96, '97" i na przeróżnych płytach CD w kraju i na świecie.

W plebiscycie czytelników „Naj, Naj, 1995..." branżowego pisma „Muzyk", Biliński został uznany najlepszym kompozytorem i najlepszym wirtuozem syntezatorów. Artysta jako jeden z pierwszych w kraju i w tej części Europy, idąc śladami Jeana Michela Jarre'a, zagrał wielkie plenerowe koncerty łączące w sobie muzykę i światło (w Szczecinie w 1993 r. i w Krakowie w 1994 r.), które oglądało łącznie blisko 50 000 widzów.

Marek Biliński ma na koncie siedem albumów studyjnych i nadal jest aktywnym muzykiem, który regularnie występuje w Polsce i za granicą. Ostatnie płyty wydane przez artystę to album zatytułowany „Best of the Best", który premierę miał w 2014 r. oraz krążek „Life is Music". Ten drugi to podwójny album live wydany na płycie DVD i CD, w skład którego wchodzi szczeciński koncert Marka Bilińskiego z 2015 r.

Marek Biliński wystąpi podczas 9. edycji Festiwalu Soundedit. Koncert odbędzie się w sobotę, 28 października w Klubie Wytwórnia. Podczas uroczystej Gali artysta odbierze nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem" za „pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej".

(-)
Materiał organizatora
26 października 2017

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...