Marek Gierszał reżyseruje w Węgierce

"Pensjonat Pana Bielańskiego" - reż. Marek Gierszał - Teatr Dramatyczny w Białymstoku

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają przygotowania do nowego spektaklu. 21 marca odbędzie się premiera przedstawienia „Pensjonat Pana Bielańskiego".

Sztukę Carla Laufsa oraz Wilhelma Jacoby'ego na scenę białostockiego teatru postanowił przenieść Marek Gierszał – reżyser znany widzom z realizacji przebojowej komedii „Kogut w rosole". Akcja przedstawienia toczy się w będącym pod zaborem austriackim Krakowie. Główny bohater odwiedzając metropolię liczy na przeżycie szalonej przygody, która pozwoli mu zabłysnąć przed swoim znajomym z rodzinnego miasteczka. W realizację celu zostanie zaangażowany zachłanny bratanek bohatera oraz jego młody przyjaciel. Ta dwójka zapewni mu serię niespodziewanych zdarzeń. Jakich? O tym widzowie przekonają się już w marcu.

Przedstawienie reżyseruje Marek Gierszał, absolwent Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST i reżyserii filmowej na Uniwersytecie w Hamburgu. Reżyser od wielu lat realizuje swe projekty artystyczne w Niemczech (m.in. „Wesele u drobnomieszczan" Bertolta Brechta, „Trzy siostry" Antoniego Czechowa), ale pozostaje aktywny reżysersko również w kraju (reżyserował w Krakowie – w Teatrze im. Słowackiego i na Scenie STU, w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, w Teatrze Polskim w Szczecinie i w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej).

- Cieszę się, że Marek Gierszał ponownie przyjął moje zaproszenie i pracuje z naszym zespołem. To właśnie ten reżyser jest twórcą jednego z największych teatralnych hitów ostatnich lat – spektaklu „Kogut w rosole". Jestem przekonany, że współpraca z Markiem Gierszałem będzie okazją do nauki i rozwoju dla naszych aktorów, a stworzony przez artystów spektakl przyniesie widzom wiele niezapomnianych wrażeń – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Scenografię do „Pensjonatu Pana Bielańskiego" zaprojektowała Magdalena Kut, a kostiumy - Hanna Sibilski. Za choreografię odpowiada Grzegorz Suski. W przedstawieniu zagrają Arleta Godziszewska, Agnieszka Możejko-Szekowska, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka, Urszula Szmidt, Marek Cichucki, Dawid Malec, Rafał Olszewski, Patryk Ołdziejewski, Sławomir Popławski, Dawid Rostkowski, Piotr Szekowski, Marek Tyszkiewicz oraz gościnnie Paula Gogol i Kamila Wróbel-Malec (aktorka Białostockiego Teatru Lalek).

Premiera spektaklu odbędzie się 21 marca o godz. 19.00 na Scenie Dużej. „Pensjonat Pana Bielańskiego" będzie można obejrzeć także 22 marca (godz. 16:00), 27 marca (godz. 19:30) oraz 28 i 29 marca (godz.17:00). Bilety na przedstawienie w cenie: 65 zł (premiera), 55 zł (normalny), 45 zł (ulgowy), 30 zł (dla studentów z legitymacją do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.), 25 zł (szkolny) dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej.

Martyna Faustyna Zaniewska
Materiał Teatru
18 lutego 2020

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...