Maria Dąbrowska: Kim jest ta "Zagrożona Kobieta"?

Maria Dąbrowska: "Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" - Teatr Mały w Szczecinie

Feministka, artystka, indywidualistka, humanistka, irracjonalistka, a może oportunistka? Kim jest Marysia Dąbrowska? W złotej sukni z cekinami, z wystawnym upięciem blond włosów i mikrofonem w ręce. Krążąca gdzieś między trybunami, a murawą, między sceną, a widownią. Choć przedstawiliśmy już wiele kobiet ją prezentujemy pierwszy raz - "Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi".

Kobieta stworzona przez aktorkę

Kobieta stworzona przez Marysię Dąbrowską, aktorkę Teatru Współczesnego w Szczecinie na potrzeby recitalu "Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi", to ktoś więcej, niż postać fikcyjna. Zarówno na scenie jak i w sesji zdjęciowej pojawia się w duecie z Kubą Fiszerem. Do tego hipnotyzuje swoją kreacją znajdując uniwersalne ujście, w każdym z odbiorców.

Jak ona to robi? - śpiewem, może nie najczystszym, ale szczerym.

"Odkryjemy miłość nieznaną", "Szare miraże", "Gołębi puch" i inne przeboje, przeżycie każdego z nas powinno być arcydziełem. Unoszą widzów Teatru Małego w czasy młodości naszych matek i uspokojenia.

To show przygotowany przez Kobietę

- To show z piosenkami przygotowany przez Kobietę, która pragnie zabłysnąć i olśnić świat swoim talentem - wyjaśnia Maria Dąbrowska. - Chciałam zabawić się figurą Kobiety-Artystki, będącej w stanie zrobić naprawdę dużo, by zdobyć uznanie w oczach publiczności. Tak jak my, w życiu staramy się sprostać wszystkim wymaganiom, tak Maria spala się na scenie. Nie wiadomo jednak do końca czy mamy do czynienia z profesjonalną artystką, czy raczej z rodzajem artystki, która drzemie w każdej z nas.

Niesztampowa postać Kobiety-Artystki

Tym sposobem Kobieta-Artystka, to postać, którą możemy zobaczyć zarówno podczas rozdania nagród Grammy, jak i na rodzinnym pikniku w Policach czy we własnym domu patrząc w lustro prosto w swoje oczy.

- Maria krąży pomiędzy tym kim jestem w rzeczywistości, a kreacją upadłej artystki estradowej, powracającej na scenę po latach spędzonych w kuchni i przy wychowywaniu dzieci -mówi autorka recitalu. - Z racji wykonywanego zawodu, często sama czuję, że znajduję się w podobnej sprzeczności.

Ale też fascynujące zdjęcia z sesji

Rozterki Kobiety zilustrowała Sandra Gałka podczas niesztampowej sesji zdjęciowej. Dynamiczne kadry nasuwają na myśl przypadkowe zdjęcia, na których mógłby się znaleźć każdy z nas. Czy tego chcemy, czy nie fotografce udało się uchwycić typowo polski nastrój, który pewnie nie jeden nazwie "brzydkim".

- Koncept sesji nie ilustruje treści spektaklu, jest raczej zapisem odczuć, które mogą towarzyszyć bohaterce recitalu - mówi Sandra Gałka.

- Pokazują konflikt z rzeczywistością, obojętnie jaka ona by nie była - dodaje fotografka. - Kontrasty nie są dosłowne, przenoszą absurdy zachowania Kobiety, w których samotność miesza się z humorem i autoironią.

Czy rzeczywiście życie powinno być arcydziełem

Nie bójmy się słowa recital, nie bójmy się słowa artystka. "Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi", w której rolę wcieliła się aktorka Maria Dąbrowska - na scenie w długiej połyskującej złotym błyskiem sukni hipnotyzuje charyzmą - w sposobie śpiewania, w szczerej relacji z widzem. Maria na scenie udowadnia, że każdy z nas urodził się po to, aby jego życie było arcydziełem. Wykrzykuje ze sceny to, co leży jej na sercu, czujemy, że estrada to jej życie.

Ta gwiazda drzemie w nas

- To show z piosenkami przygotowany przez Kobietę, która pragnie zabłysnąć i olśnić świat swoim talentem - wyjaśnia Maria Dąbrowska. - Artystka jest w stanie zrobić naprawdę dużo, by zdobyć uznanie w oczach publiczności. Przy czym jest to bardziej rodzaj gwiazdy, która drzemie w każdej z nas, niż profesjonalnej wokalistki.

A dlaczego taki tytuł?

- Być może z takiego momentu, kiedy przychodzi do nas rozliczenie z ZUS-u i prognoza jest szokująca -mówi Dąbrowska. - Bo to jest też trochę o moich lękach, aktorki, która przekroczyła w tym roku czterdziestkę i zastanawia się, czy ludzie nadal będą chcieli ją oglądać. Ról dla kobiet w moim wieku jest coraz mniej, podczas gdy mężczyźni im starsi, tym zyskują na ciekawych propozycjach.

**

Recital "Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" ponownie od września można oglądać na scenie Teatru Małego w Teatrze Współczesnym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. W spektaklu "Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" występują: Maria Dąbrowska, Kuba Fiszer (gościnnie). Współpraca dramaturgiczna: Jakub Skrzywanek, Kierownictwo muzyczne: Piotr Klimek, Premiera odbyła się 12 maja 2018, Teatr Mały

Agata Maksymiuk
Głos Szczeciński dodatek nr 220
25 września 2018
Portrety
Maria Dąbrowska

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia