Maria Kierzkowa (1896 - 1964)

Aktorka teatralna, filmowa i radiowa.

Urodziła się 7 grudnia 1896 w Krakowie, zmarła 19 listopada 1964 w Krakowie.

Z domu Kraś, córka Antoniego i Walerii Krasiów.

W 1935 – 1939 wystepowała w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie m. in. w rolach: Sofrone „Obrona Ksantypy", Służącej „Perfumeria", Kery III „Noc listopadowa". Po II wojnie światowej wystepowała w Miejskich Teatrach Dramatycznych w Krakowie, głównie w Starym Teatrze (do 1962), gdzie w ostatnich latach spełniała także rolę suflerki.

Powojenne role: Teresa „Odwety", Katarzyna „Głupi Jakub", Nalesońska „Ryk byłego lwa", Walentowa „Romans z wodewilu", Sworzeniowa „Dom kobiet", Czepcowa „Wesele".

Wystąpiła w kilku filmach fabularnych, m. in. „Załoga" w reż. Jana Fethke (premiera 27 stycznia 1952), „Piątka z ulicy Barskiej" w reż. Aleksandra Forda (premiera 27 lutego 1954) i „Historia żółtej ciżemki" w reż. Sylwestra Chęcińskiego (premiera 28 grudnia 1961).

Zagrała również w Teatrze Polskiego Radia w słuchowisku „Romans z wodewilu" (Katarzyna) Stefana Turskiego w reżyserii Władysława Krzemińskiego (premiera 4 lutego 1955).

Jej ostatnią rolą teatralną była postać Nalesońskiej w sztuce Bruno Winawera „Ryk byłego lwa" w reż. Kazimierza Fabisiaka wystawionej przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie (premiera 3 listopada 1961), a ostatnią filmową Mama Różi w „Jadą goście, jadą" w reż. Andrzeja Trzosa wg scenariusza Jana Józefa Szczepańskiego.

Jej mężem był Stanisław Kierzek.

Źródło: Słownik biograficzny teatru polskiego, E-teatr, FilmPolski

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
18 listopada 2023
Portrety
Maria Kierzkowa

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia