Marie Rambert (1888 - 1982)

Urodziła się w 20 lutego 1888 w Warszawie. Zmarła 12 czerwca 1982 w Londynie.

Były gwiazdami przedwojennych scen: primabalerinami, choreografkami i tancerkami estradowymi, kiedy ich kariery brutalnie przerwała wojna. W Culture.pl odkrywamy nieznane karty w historii polskiego tańca XX wieku. To ważne biografie, jest w nich balet i sowieckie łagry, rewia i walka o Monte Cassino, kabaret i getto.

Marie Rambert, czyli Cywka Ramberg, dla przyjaciół Mim. Urodziła się w 1888 roku w Warszawie jako córka zamożnego żydowskiego księgarza, pół wieku później z rąk królowej Elżbiety II dwukrotnie odebrała Order Imperium Brytyjskiego nadający jej tytuł Dame (odpowiednik Sir).

Była tancerką, pedagogiem i pionierką współczesnego baletu, założycielką Rambert Dance Company, najstarszego nieprzerwanie działającego zespołu baletowego w Anglii. Do Londynu trafiła w 1914 roku po wybuchu I wojny światowej, początkowo dawała prywatne lekcje tańca i rytmiki dzieciom z brytyjskich elit, w tym m.in. córce Winstona Churchilla.

Kształciła się w Paryżu, występowała w Le Ballets Russes Siergieja Diagilewa, asystowała Wacławowi Niżyńskiemu przy legendarnym "Święcie Wiosny", które w 1913 roku wywołało artystyczny skandal w Théâtre des Champs-Élysées, przechodząc do historii światowego baletu. Wzięła udział w tournee zespołu po Australii i Nowej Zelandii, występowała także we Włoszech, w Chinach i Stanach Zjednoczonych. W 1972 roku opublikowała autobiografię zatytułowaną "Quicksilver". Kilka lat później polski przekład książki - "Żywe Srebro" wydał Czytelnik. Przedmowę napisała Maria Kuncewiczowa.

___

Źródła: Wikipedia, portal Taniecpolska.pl, Tygodnik Polityka, miesięcznik Śląsk, eteatr.pl, Gazeta Wyborcza, histmag.org.pl, Culture.pl, Marie Rambert Dance Company, Teatr Wielki Opera Narodowa, wydawnictwo Prószyński i S-ka, Dwójka, Polskie Radio. Korzystałam z publikacji "W stulecie urodzin Janiny Jarzynówny-Sobczak" wydanej przez Operę Bałtycką.

Anna Legierska
Culture.pl
26 kwietnia 2017
Portrety
Marie Rambert

Książka tygodnia

Aktorki. Odkrycia
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia