Marszałek przejmie teatr Wierszalin

starania o przejęcie wojewódzkiej instytucji kultury - Teatru Wierszalin

Zarząd woj. podlaskiego postanowił, że rozpocznie starania o przejęcie od władz Supraśla zabytkowego drewnianego budynku, który od lat jest siedzibą wojewódzkiej instytucji kultury - Teatru Wierszalin.

Stojący niemalże w centrum Supraśla budynek jest w kiepskim stanie. Tylko w tym roku władze województwa przeznaczyły prawie 100 tys. zł na remont dachu.

- Potrzebne będą jednak dalsze nakłady, jeśli zabytek ma być uratowany. Zarząd województwa gotów byłby je ponosić i starać się o fundusze z Ministerstwa Kultury, ale chciałby uregulować sprawę własności - uzasadnia inicjatywę zarządu rzecznik marszałka Jan Kwasowski.

Z przejęciem budynku nie powinno być problemów. Burmistrz Supraśla Wiktor Grygiencz już w zeszłym roku proponował przekazanie siedziby teatru samorządowi województwa, podnosząc, że nie ma w budżecie miasteczka pieniędzy na jej utrzymanie.

- Jeśli dojdzie do przekazania, Teatr Wierszalin uzyska stabilną perspektywę dla swej działalności. Decyzja zarządu województwa przecina też spekulacje, jakoby teatr Piotra Tomaszuka miał być przeniesiony do budowanej w Białymstoku Opery i Filharmonii Podlaskiej - mówi Kwasowski.

jame
Gazeta Wyborcza Białystok
30 lipca 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia