Marta Guśniowska nagrodzona

Nagroda za opowieść „Karmelek"

W sobotę, 23 marca, w Domu pod Królami w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród przyznawanych przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Wśród laureatów - osobowości artystycznych ze świata muzyki, filmu, literatury, sztuk wizualnych oraz teatru - znalazła się Marta Guśniowska, dramaturg Białostockiego Teatru Lalek. Nagrodę otrzymała za opowieść „Karmelek", uznaną jako wydarzenie roku w literaturze i teatrze.

Nota o Marcie Guśniowskiej:

Marta Guśniowska - z wykształcenia filozof, z zamiłowania dramatopisarz, z zawodu dramaturg – od 2007 roku związana jest z Białostockim Teatrem Lalek. Debiutowała w 2005 roku na scenie Teatru Animacji w Poznaniu sztuką „Baśń o Rycerzu bez Konia". Teksty Guśniowskiej zostały przetłumaczone na kilka języków i doczekały się dotąd wielu realizacji w kraju i za granicą. Jest wielokrotną laureatką rozlicznych konkursów dramaturgicznych. Kilkukrotna laureatka Konkursu Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej – za teksty „O Rycerzu Pryszczycerzu", „O mniejszych Braciszkach Świętego Franciszka" oraz zespołowo za spektakl „A niech to Gęś kopnie!". Otrzymała również Nagrodę Komisji Artystycznej konkursu za tekst „Ony", bajkę o życiu widzianym oczami dorastającego dziecka. Marta Guśniowska jest również wielokrotną laureatką „Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży", organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – od 2004 roku niemalże rokrocznie. W 2010 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis".

Nota o spektaklu „Karmelek":
Zapraszamy do najmniejszej wioski na świecie, w której mieści się najmniejsza Zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą nasi najmniejsi widzowie.

„Karmelek" to ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym Najbliższym, a co – jak się wraz z naszym Karmelkiem dowiemy – jest całkowicie niematerialne.

Okraszony piękną muzyką i radosnymi piosenkami spektakl, pełen zabawy i interakcji z Widownią, przewidziany jest dla Dzieci najmłodszych.

(-)
Materiał Teatru
26 marca 2019

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...