Marzenia o wielkiej scenie

Bulwar zdradzonych marzeń - reż. R.Talarczyk - Gliwicki Teatr Muzyczny

"Zaczęło się od pomysłu poddanego przez Ewę Zug, która jest kierownikiem muzycznym spektaklu, aby sięgnąć po piosenki Barbry Streisand. Zaproponowała je, bo rzadko kto je śpiewa, pewnie dlatego, że wymagają dużej rozpiętości głosu

Reżyser – Robert Talarczyk – z początku się zgodził, ale kiedy ich dłużej posłuchał, przyznał, że on jednak nie czuje tego materiału” – mówi w wywiadzie z wrześniowego numeru Ultramaryny Wiola Białk - solistka Gliwickiego Teatru Muzycznego, laureatka Złotej Maski i jedna z najbardziej cenionych na Śląsku aktorek musicalowych.

Ostatecznie w przedstawieniu nie ostała ani jedna piosenka Barbry Streisand. Chwilowo miały to być piosenki Marianne Faithfull. „Pojawiło się jeszcze wiele pomysłów i wiele kolejnych wersji spektaklu – na przykład, że to będzie opowieść o trzech różnych kobietach na trzech etapach życia. Potem – że o kobiecie i trzech mężczyznach, jeszcze później – że wszystkich trzech zagra jeden i ten sam aktor. Ostatecznie jednak Robert Talarczyk specjalnie do tego spektaklu napisał zupełnie nowy monodram i dobrał do niego takie piosenki, które pasują do przeżyć bohaterki”.

W prowincjonalnym mieście, w małym kinie pracuje Jagoda. Zwyczajna szara myszka: mąż, synek, nudne życie. Jagoda marzy o karierze aktorki lub piosenkarki, tęsknie rozmyśla o wielkich scenach, światłach rampy, tłumach wielbicieli. Wyobraża sobie siebie jako drugą Sophię Loren, Brigitte Bardot czy Elizabeth Taylor i gdy nikt nie widzi, sama dla siebie śpiewa wielkie przeboje. Kiedy pewnego dnia traci pracę, stawia wszystko na jedną kartę, wyjeżdża do wielkiego miasta, aby spróbować szczęścia.

W opowieść o poszukiwaniu marzeń wplecione zostały przeboje wielkich gwiazd sceny i estrady, m.in. Lizy Minelli, Edith Piaf, Björk, Kaliny Jędrusik, Edyty Bartosiewicz, Kayah czy Kasi Nosowskiej.

Prapremiera spektaklu - monodramu muzycznego na aktorkę, kapelę i stare kino odbyła się 30 września w na Scenie Bajka w gliwickim Kinie Amok.

(-)
Ultramaryna
3 października 2011

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia