Marzyć znaczy tworzyć...

"Człowiek z La Manchy" - reż. Waldemar Zawodziński - Teatr Powszechny w Radomiu

Jubileusz 40-lecia Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu rozpoczął kolejny, 40-ty już sezon artystyczny. Choć akt utworzenia Przedsiębiorstwa Państwowego pod nazwą „Radomski Teatr Powszechny" podpisano 22 grudnia 1976 r., to kolejne miesiące 1977 roku były faktycznym początkiem istnienia placówki. Pierwszą premierą wystawioną w Radomiu była „Zemsta" A. Fredry w reżyserii Aleksandra Berlina (grudzień 1977) z gościnnym udziałem warszawskich aktorów. Kilka miesięcy później pierwszy dyrektor radomskiej sceny Zygmunt Wojdan stworzył w Radomiu stały zespół...

14 października o godz. 18.00 na dużej scenie premierą musicalu „Człowiek z La Manchy" w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego świętować będziemy jubileusz 40-lecia Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Historia Don Kichota to głęboka i mądra opowieść o życiu, ale i o teatrze, a także o tym, że... warto marzyć. Krótka, ale niezwykle barwna historia radomskiego teatru jest tego najlepszym przykładem.

Broadwayowski musical powstał z inspiracji słynną powieścią Miguela Cervantesa o Błędnym Rycerzu z La Manchy. Szlachetny i prawy Don Kichot wyrusza w świat niesiony chęcią pomocy innym i obrony słabszych. Raz po raz doświadczając dotkliwych porażek, spotyka się z kpinami otoczenia, które pobłażliwie traktuje go jako zabawnego (a czasem wręcz żałosnego) szaleńca. Wierny swoim przekonaniom rycerz, nie schodzi jednak z raz obranej drogi... Czy dzięki temu zasłuży na szacunek innych i miłość ukochanej Dulcynei?

„Człowiek z La Manchy" to z jednej strony barwne, efektowne, roztańczone i rozśpiewane widowisko, z drugiej zaś – wzruszająca opowieść o wierze w ideały, bezinteresownym poświęceniu, prawie każdego człowieka do wolności... I o tym, że warto mieć odwagę, by - wbrew przeciwnościom - podążać własną drogą i pozostać wiernym sobie.

Obchodom jubileuszu towarzyszyć będzie promocja książki Anny Kulpy „Marzyć znaczy tworzyć", dokumentującej 40 lat działalności radomskiej sceny.

Zapraszamy: 14 października godz. 18.00, Duża Scena.

Spektakle przedpremierowe: 30 września, 1 października godz. 18.00

Jolanta Korłub
Materiał Teatru
30 września 2017

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...