Maski, charakterystyczny krok i wyrazista konwencja

9. Dni Komedii dell'Arte

Komedia dell'arte, pierwszy zawodowy teatr nowożytnej Europy pochodzący z Włoch, sięga swymi korzeniami XVI wieku. Pomimo to, grana według tych samych reguł, do dziś zachowuje swą świeżość. Maski, charakterystyczny krok i wyrazista konwencja nieustannie zachwycają lekkością i kunsztem.

Dni Komedii dell'Arte to polskie obchody międzynarodowego święta Commedia dell'Arte Day odbywającego się corocznie od 2010 roku na sześciu kontynentach w ponad sześćdziesięciu krajach. Przed nami dziewiąta edycja komediowego święta, tym razem zaprasza Krajowa Scena Komedii dell'Arte w Teatrze Praska 52.

KRAJOWA SCENA KOMEDII DELL'ARTE W TEATRZE PRASKA 52

Powstała z inicjatywy Studio Dono i Teatru Praska 52 w maju roku 2016. To jedyna taka scena w Polsce, oferująca stałe spotkania ze sztuką rodem z szesnastego wieku.
W jej ramach działa Trupa KOMEDIANTY tworząc spektakle według wszelkich prawideł włoskiej komedii, począwszy od prawdziwych skórzanych masek po zapętloną, pełną nieoczekiwanych zwrotów intrygę. Aktorzy są jednocześnie artystami i rzemieślnikami; sami piszą ramowe scenariusze – canevas, które w trakcie prób, podczas improwizacji, wypełniają działaniem i tekstem. W swojej grze działają pod wpływem impulsów – pochodzących z nich samych, gry pozostałych członków trupy oraz publiczności.
To połączenie formy liczącej kilka wieków ze współczesnymi skojarzeniami, odniesieniami i spostrzeżeniami czyni tę sztukę nie tylko aktualną, ale przede wszystkim niezwykle atrakcyjną.

W programie IX Dni Komedii dell'Arte:

Warsztaty komedii / 24 lutego, sobota godz. 14.00 – 16.30 / Teatr Praska 52
( zapisy na : rezerwacja@studiodono.pl ) / wstęp wolny
To doskonała okazja, aby w praktyce przekonać się, jak bardzo złożona jest praca komedianta. Połączenie pracy z maską, wyrazistości w ruchu i ekspresji fizycznej z improwizacją i interakcją z innymi - oto wyzwania dla każdego uczestnika.

Wernisaż Wystawy MASKA – TWARZ. Maski skórzane Jonathana Fröhlicha
24 lutego, sobota godz. 17.30 / Teatr Praska 52 / wstęp wolny
Prezentowane maski zostały wykonane tradycyjną metodą, w której matryca jest rzeźbiona w drewnie. Większość z nich powstała na potrzeby Trupy KOMEDIANTY, ale część także do spektaklu w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (Sługa dwóch panów C. Goldoni) oraz dla Baletu Dworskiego Cracovia Danza ( Harnasie K. Szymanowski )
Wernisaż będzie zarazem oficjalną inauguracją IX Dni Komedii dell'Arte.

DELL'ARTE śmiechu WARTE / Trupa KOMEDIANTY

24 lutego, sobota godz. 19.00 / Teatr Praska 52 / wstęp wolny
Stara sztuka komedii dell'arte, sięgająca swymi korzeniami szesnastego wieku, choć wydaje się być zapomniana i dawno zarzucona – wciąż jest grana! W tym szczególnym spektaklu można zobaczyć tradycyjne skórzane maski i rekwizyty dell'arte oraz poznać tajniki komedii. Kolejne sceny przedzielone są opowieścią o sztuce dell'arte. Maski ożywione kunsztem aktorów, snują niekończącą się od wieków opowieść o ludzkich namiętnościach, pragnieniach, słabościach i przywarach. A wszystko to lekko i z przymrużeniem oka.
Oberża pod złamanym groszem / Trupa KOMEDIANTY
25 lutego 2018 godz. 19.00
02 marca 2018 godz. 19.00;
03 marca 2018 godz. 19.00 / Teatr Praska 52 / bilety: 30 PLN/ 15 PLN

W stojącej na uboczu oberży krzyżują się drogi różnych postaci: bogaty starzec Pantalone planuje poślubić młodziutką córkę gospodyni, natomiast Dottore, aby ratować swoją pozycję, żeni syna z wdową Madame Lukrecją. Los chce, aby młode serca zapłonęły wzajemną miłością, wbrew woli rodziców.

Trupa KOMEDIANTY po raz kolejny przedstawia w teatralnym zwierciadle galerię komediowych typów. Nie zabraknie znamiennych dla włoskiej komedii przebieranek, nagłych zwrotów akcji oraz klasycznych sytuacji qui pro quo.

Pewnego razu w Wenecji / Cracovia Danza, Trupa KOMEDIANTY

27 lutego 2018 godz. 19.00 / Krakowski Teatr Variete / bilety: 40 PLN / 30 PLN
Sprytna pokojówka Kolombina pragnie poślubić swego pana. Sama zaś jest obiektem westchnień kupca Pantalone oraz służących : Arlekina i Brighelli. Beatrice, młoda żona Pantalone, znudzona skąpstwem męża, liczy na znalezienie bogatego kochanka. Każdy ma nadzieję na spełnienie pragnień, ale gdy na balu wszyscy zakryją swą tożsamość pod maskami, sprawy przybiorą nieoczekiwany obrót.
Wspólny spektakl dwóch zespołów, kunsztem komedii dell'arte oraz tańca dawnego, przenosi widzów do karnawałowej Wenecji, gdzie komediowe postacie zyskują swoje alter ego wyrażone tańcem. Warstwa taneczna przedstawienia składa się głównie z tańców teatralnych i charakterystycznych wystawianych na scenach dworskich i miejskich okresu baroku.

Konferencja naukowa : Komedia dell'arte. Tradycja – odczytania – przekształcenia IV Krakowskie Spotkania Italianistyczne
02 marca 2018 godz.10.00 / Instytut Neofilologii UP Kraków ul. Podchorążych 2
Wstęp wolny

Spotkanie praktyków teatru oraz naukowców z różnych ośrodków, zajmujących się badaniami z zakresu performatyki, teatrologii, językoznawstwa, literaturoznawstwa, przekładoznawstwa i kulturoznawstwa, będzie okazją do dyskusji o formach, jakie komedia dell'arte przybiera współcześnie, przedstawienia wyników dotychczas prowadzonych badań i zastanowienia się nad perspektywami ich dalszego rozwoju.

Organizatorzy: Studio Dono, Centrum Kultury Podgórza, Teatr Praska 52
Partnerzy: Balet Dworski Cracovia Danza, Krakowskie Spotkania Italianistyczne, 8 Dzielnica Dębniki, e-wejściówki
Szczegóły na: www.teatrpraska52.pl Kontakt: biuro@studiodono.pl / 606 356789

(-)
Materiał organizatora
1 marca 2018

Książka tygodnia

Mitologia grecka i rzymska - Spotkania ponad czasem
Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Katarzyna Marciniak

Trailer tygodnia