Maszyna do hałasu czy papierowe kwiaty?

Weekend z warsztatami w Manufakturze

Nietypowy instrument muzyczny wykonany ze starych walkmanów i kołowrotków oraz papierowa zapowiedź wiosny – najbliższa sobota w Manufakturze upłynie pod znakiem warsztatów artystycznych. Nauka origami w Empiku oraz zajęcia dla najmłodszych
w Muzeum Sztuki ms2 udowodnią, że z nietypowych materiałów można stworzyć piękne, użyteczne i niekiedy zaskakujące przedmioty.

Mechaniczne dźwięki w Muzeum Sztuki

Muzeum Sztuki ms2 po raz kolejny zaprasza najmłodszych na spotkanie ze sztuką współczesną. Motywem przewodnim będzie hasło „maszyna", które stanie się inspiracją najbliższych zajęć dla najmłodszych. Warsztaty „Maszyna do ćwierkania" zachęcą dzieci do nietypowego spojrzenia na relację pomiędzy dźwiękiem, a urządzeniem przemysłowym. Uczestnicy spróbują skonstruować własną maszynę, która wytworzy ciekawe brzmienia. Posłużą do tego telefony, bezpieczniki, kołowrotki, walkmany, a nawet magnetofon szpulkowy. Połączone w całość staną się intrygującym multisensorycznym tworem generującym dźwięki. Mali konstruktorzy będą mogli samodzielnie odkryć, jaki potencjał kryje się w stworzonej przez nich maszynie oraz znaleźć niestandardowy sposób wydobywania brzmienia z urządzenia. Czy będzie to dotyk, czy może łączenie i dodawanie kolejnych elementów? Między innymi tego dowiedzą się uczestnicy sobotniego spotkania w ms2.

Seria warsztatów adresowanych do dzieci to doskonała szansa, aby zachęcić najmłodszych do obcowania ze sztuką. Artystyczne spotkania wyzwalają kreatywność, pobudzają wrażliwość i stymulują rozwój. Celem zajęć jest zapoznanie dzieci w wystawą „Atlas Nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku". Jest to nowa aranżacja zbiorów ms2 prowadząca zwiedzających przez labirynt sztuki współczesnej w nieszablonowy sposób. Muzeum Sztuki skomponowało 14 tematycznych wysp, składających się z dzieł skoncentrowanych na podobnych zagadnieniach. 8 marca najmłodsi poznają część zatytułowaną „Maszyna", która redefiniuje pojęcie technicznych urządzeń i ich roli w nowoczesnym społeczeństwie. Warsztaty poprowadzi Agnieszka Wojciechowska-Sej, dziennikarka i historyk sztuki z doświadczeniem w nauczaniu wykorzystującym mnemotechnikę, czyli metody ułatwiające zapamiętywanie informacji. Uczestnictwo w warsztatach można zgłaszać w godzinach
8:00 – 16:00 pod numerem telefonu 605 060 063.

Papierowe kwiaty na powitanie wiosny

Niepozorna kwadratowa kartka przy odrobinie umiejętności i wyobraźni może przybrać nieskończenie wiele form, przeobrażając się w dostojnego żurawia, lecącego smoka lub kolorowego motyla.

By „obudzić papier do życia" wystarczy jedynie znać podstawy origami. W każdą sobotę marca salon Empik w Manufakturze zaprasza na spotkanie z tą sztuką, zrodzoną w Chinach, a udoskonaloną w Japonii. Udział w warsztatach może wziąć każdy, niezależnie od wieku i umiejętności. Tematem przewodnim najbliższego spotkania będzie wiosna. Uczestnicy zajęć stworzą najróżniejsze kwiaty – od prostych, po wyrafinowane róże i lilie. Składanie papieru wymaga precyzji i cierpliwości, jednak efekt z pewnością wynagrodzi włożony wysiłek. Własnoręcznie wykonane różnokolorowe figurki będzie można zabrać ze sobą, by, w oczekiwaniu na prawdziwe wczesnowiosenne kwiaty, ozdabiały dom.

Warsztaty w Empiku poprowadzą instruktorzy łódzkiego oddziału Polskiego Centrum Origami. Zajęcia rozpoczną się w sobotę 8 marca o godzinie 16:00. Wszystkie materiały są zapewnione przez organizatorów.

Warsztaty „Maszyna do ćwierkania"

Muzeum Sztuki ms2

8 marca, od godziny 11.11 – dla dzieci od 7 roku życia;

od godziny 13.13 – dla dzieci o 4 roku życia z opiekunami

Warsztaty origami w Empiku

Salon Empik w Manufakturze

8 marca, o godzinie 16:00

(-)
Materiał Teatru
7 marca 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...