Mateusz Damięcki dla dzieci na święta

Baletowo-wokalno-teatralna "Opowieść Wigilijna"

W piątek 20 grudnia o godz. 18.00 w Hali Opery na Zamku w Szczecinie odbędzie się baletowo-wokalno-teatralny spektakl dla dzieci pt. „Opowieść wigilijna” na podstawie opowiadania Charlesa Dickensa. W rolę główną Ebenezera Scrooge’a wcieli się Mateusz Damięcki. W przedstawieniu weźmie udział także Maciej Damięcki, który użyczył swego głosu postaci ducha Jakuba Marleya. Za opiekę artystyczną nad choreografią odpowiada Paulina Andrzejewska.

„Opowieść wigilijna" to jedno z najbardziej popularnych opowiadań Charlesa Dickensa. Mówi o przemianie, jaka dokonuje w sercu głównego bohatera Ebenezera Scrooge'a pod wpływem Świąt Bożego Narodzenia. W noc wigilijną ukazuje mu się duch zmarłego partnera w interesach, cierpiący za grzechy, które popełnił za życia. Scrooge, pod wpływem rozmowy z nim, ze zgorzkniałego i antypatycznego materialisty, skąpca i odludka staje się człowiekiem przyjaznym i czyniącym dobro.
W przedstawieniu weźmie udział ponad 150 uczniów oraz pedagogów ze Studia Taneczno-Musicalowego Fundacji Balet w Szczecinie. Ebenezera Scrooge'a zagra Mateusz Damięcki, głosu postaci ducha Jakuba Marleya użyczył Maciej Damięcki.
- Bardzo się cieszę, że wezmę udział w przedstawieniu, które, jak na świąteczny spektakl przystało, niesie bardzo pozytywny przekaz i jest pełne cudów i magii. Co ciekawe, moimi partnerami scenicznymi będą głos i światło, ponieważ duch Jakuba Marleya, z którym prowadzę dialog, nie występuje jako postać, a jedynie jako glos, zaś wrażenia wizualne ze świata duchów zostaną pokazane za pomocą gry świateł. To świetne zadanie aktorskie i niesamowicie uruchamiające wyobraźnię. Udział w tym projekcie jest dla mnie tym ciekawszym doświadczeniem, że to mój pierwszy w karierze spektakl dla dzieci, które mogą okazać się bardziej wymagającymi widzami niż dorośli, bo z natury reagują szczerze i żywiołowo - mówi Mateusz Damięcki.

Za opiekę artystyczną nad choreografią „Opowieści wigilijnej" odpowiada Paulina Andrzejewska, która współpracowała m.in. z warszawskim Teatrem Muzycznym Roma (przy musicalach „Les Misérables", „Upiór w Operze", „Aladyn jr" i spektaklach „Morfina", „Berlin 4 rano"), z Teatrem Rampa („Latający cyrk Monty Pythona") i Teatrem Polonia („Czerwony kapturek"), Teatrem Lalki i Aktora w Lublinie (musical „Przygody pszczółki Mai"), Teatrem Polskim w Szczecinie (spektakle muzyczne „Bal manekinów" i „Magia obłoków"). Jest autorką choreografii do spektakli zagranicznych: „Aladyn jr" w Teatrze Komedii Muzycznej w Petersburgu i „Tadas Blinda" w Wilnie. Obecnie pracuje nad „Operą za trzy grosze" w reżyserii Adama Opatowicza, która zostanie wystawiona w Teatrze Polskim w Szczecinie.
Przedstawienie „Opowieść wigilijna" odbędzie się w piątek 20 grudnia o godz. 18.00 w Hali Opery na Zamku w Szczecinie. Jego organizatorem jest Fundacja Balet, działająca od 1990 roku w Szczecinie. Stowarzyszenie współpracuje ze znanymi choreografami, tancerzami i pedagogami. Celem jest edukacja baletowa, finansowe wsparcie uzdolnionych dzieci i młodzieży oraz promowanie osiągnięć artystycznych uczniów baletu w Polsce i za granicą. Fundacja Balet od 2002 roku organizuje Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote Pointy" dla najbardziej utalentowanych absolwentów szkół baletowych oraz od 2007 roku prowadzi Studio Taneczno-Musicalowe, kształcące dzieci w wieku od 4 lat.
Bilety na „Opowieść wigilijną" do nabycia w biurze Fundacji Balet, przy ul. Leśmiana 7 w Szczecinie.

Mateusz Damięcki (ur. w 1981 roku) - aktor wszechstronny - teatralny, filmowy i telewizyjny. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie (2004 r.).

Karierę rozpoczął jeszcze jako dziecko, w 1991 roku, w serialu „WOW" Jerzego Łukaszewicza, a jako nastolatek zagrał w głośnych „Matkach, żonach i kochankach" Juliusza Machulskiego (1995). Na dużym ekranie zadebiutował w „Łowcy. Ostatnim starciu" Jerzego Łukaszewicza (1993). W 1999 roku wystąpił w rosyjsko-francuskiej produkcji kostiumowej „Córka kapitana" u boku Karoliny Gruszki, a w 2001 roku w ekranizacji „Przedwiośnia" w reżyserii Filipa Bajona. Mateusz Damięcki zagrał także w głośnej międzynarodowej realizacji „Karol. Człowiek, który został papieżem" (2004) w reż. Giacomo Battiato, w muzycznej produkcji „Kochaj i tańcz" Bruce'a Parramore'a, gdzie partnerował Izabelli Miko (2009) oraz w niemieckim „Zagubionym czasie" (Die Verlorene Zeit / Remembrance) (2011) w reż. Anne Justice, gdzie partnerował Alice Dwyer. Film znalazł na czołówce box office'ów w Japonii, Korei Płd. i Nowej Zelandii.

Mateusz Damięcki występuje także w filmach kina offowego. Za rolę w „Czarnym" (2008) Dominika Matwiejczyka otrzymał wyróżnienie w konkursie kina niezależnego na Gdynia - Festiwal Filmowy 2009 oraz Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Aktor w 2010 roku.

Mateusz Damięcki grał w wielu popularnych serialach telewizyjnych, m.in.: „Oficer", „Egzamin z życia", „Teraz albo nigdy", „Na krawędzi". Gościnnie pojawiał się w „Policjantach", „Na dobre i na złe", „Camera Cafe", „Pensjonacie pod Różą", „Heli w opałach", „Doręczycielu", „Plebanii" czy „Hotelu 52". W 2007 roku wystąpił w telewizyjnym show „Taniec z gwiazdami", w którym doszedł do półfinału.

Podczas studiów w Akademii Teatralnej Mateusz Damięcki był związany z Teatrem Nowym w Warszawie, gdzie zagrał główną rolę w „Kordianie" w reż. Adama Hanuszkiewicza (2002). W latach 2004-06 występował w Teatrze Współczesnym w Warszawie, m.in. jako Manabozo Wielki Zając w „Transferze" w reż. Macieja Englerta oraz Widoplasow w „Waszej ekscelencji" Fiodora Dostojewskiego w reż. Izabeli Cywińskiej. Inne ważne role to Andy Dufresne w „Skazanych na Shawshank" w reż. Sebastiana Chondrokostasa (2011) i Celina Maczek w „Trójce do potęgi" w reż. Wojciecha Malajkata (2012) w Teatrze Syrena w Warszawie. Obecnie gra w małżeńskiej komedii „Trzy razy łóżko" Jana Jakuba Należytego w reż. Piotra Dąbrowskiego i w „Dobrym wieczorze kawalerskim" w reż. Piotra Nowaka w Teatrze Komedia Jana Jakuba Należytego w Krakowie, a także w „Kamieniach w kieszeniach" w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego na Scenie Prapremier InVitro w Lublinie.

Prywatnie Mateusz Damięcki jest wielbicielem starych i nowych mercedesów oraz dalekich podróży. W 2009 roku wyruszył na wyprawę na Syberię. Przez 63 dni przebył 25 000 km. Obecnie planuje podróż dookoła świata Żukami.

Więcej informacji:

www.facebook.com/pages/Mateusz-Damięcki/233407416725787

www.mateuszdamiecki.com

(-)
Materiał Teatru
13 grudnia 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...