Miasto i muzyka. Niezwykły koncert z okazji urodzin Łodzi

„Kocham swoje miasto. Łodzianie łodzianom" - koncert z okazji urodzin Łodzi - 21 czerwca 2023

To będzie wyjątkowo łódzki wieczór wypełniony muzyką. Na jednej scenie, w Teatrze Muzycznym w Łodzi 21 czerwca wystąpią Michał Urbaniak, Blue Café, Monika Kuszyńska, Andrzej Rybiński, kwartet Michała Kobojka oraz Big Band Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów pod dyrekcją Kuby Raczyńskiego. Koncert „Kocham swoje miasto. Łodzianie łodzianom" upamiętnia łódzkich twórców, kompozytorów i wykonawców.

 

Ponadczasowe przeboje czy niezapomniane filmowe tematy – związani z Łodzią twórcy przez dekady przyczyniali się do popularności rodzimej sceny muzycznej i na stałe zapisali się w jej historii. W roku sześćsetlecia miasta Łódzkie Stowarzyszenie Muzyczne „Ocalić od zapomnienia" we współpracy z Teatrem Muzycznym upamiętnią dorobek twórców związanych z miastem koncertem „Kocham swoje miasto. Łodzianie łodzianom", który odbędzie się 21 czerwca, o g. 19.00.

– Urodziny miasta to doskonała okazja, żeby docenić to, jak wielu fantastycznych artystów tworzyło i nadal tworzy muzyczną kulturę miasta. Czerwcowy koncert da nam możliwość spotkania z przedstawicielami kilku pokoleń wybitnych muzyków – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi.

Gościem wydarzenia będzie Michał Urbaniak – uznany saksofonista, wybitny skrzypcowy innowator, twórca fuzji nowoczesnego rapu i jazzu o imponującej dyskografii, który tego wieczoru na wniosek Stowarzyszenia zostanie odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Odznaczenia otrzymają też Janusz Koman, Andrzej Frajndt, Andrzej Rybiński, a także Sławomir Kowalewski, Andrzej Nebeski i Marian Lichtman.

Koncert „Kocham moje miasto..." to przede wszystkim muzyka. O jazzową odsłonę wieczoru zadbają Michał Urbaniak oraz kwartet Michała Kobojka. Z kolei do wspólnego nucenia popularnych melodii zachęci z pewnością Andrzej Rybiński – piosenkarz, gitarzysta i kompozytor urodzony w Łodzi, autor takich hitów jak „Nie liczę godzin i lat", „Pogoda dla bogaczy" czy „Czas relaksu".

Na scenie pojawi się również Blue Café. Zespół wywodzący się z Łodzi, a założony przez Pawła Ruraka-Sokala świętuje w tym roku swoje ćwierćwiecze. W czasie koncertu zaprezentuje największe własne przeboje, ale sięgnie też po twórczość Trubadurów.

W programie koncertu nie zabraknie fenomenalnych motywów filmowych autorstwa urodzonych w Łodzi Włodzimierza Korcza i Piotra Marczewskiego. Przypomni je Big Band Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów pod dyrekcją Kuby Raczyńskiego, który tego dnia towarzyszyć będzie również Monice Kuszyńskiej.

Oprócz koncertu zaplanowano także wystawę poświęconą łodzianinowi Franciszkowi Walickiemu – ojcu chrzestnemu polskiego bigbitu – oraz promocję książki „Łódzkie ulice pełne muzyki". Przed rozpoczęciem gali, przed gmachem teatru dla gromadzącej się widowni wystąpią Łódzka Kapela Podwórkowa oraz zespół „Kwintesencja".

Joanna Karpińska
Teatr Muzyczny w Łodzi
6 czerwca 2023

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia