Miasto stanie się przestrzenią beztroskiej zabawy

4. edycja Teatralnej Karuzeli

Od 19 maja w Teatrze Pinokio będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na warsztaty, spektakle i koncerty, które odbędą się w ramach programu miejskiego podczas 4. Festiwalu Teatralna Karuzela 2014. Hasłem tegorocznego Festiwalu jest "Miasto".

Obok konkursowych pokazów spektakli dla dzieci i młodzieży z całej Polski Teatr Pinokio chce wraz z dziećmi i ich opiekunami poddać Łódź akupunkturze kulturalnej i sprawdzić, w jakiej pozostanie formie po nakłuciach wywołanych plenerowymi działaniami artystycznymi.

Jak co roku Teatr Pinokio w Łodzi z okazji Dnia Dziecka szykuje kulturalne święto dla całych rodzin. Od 30 maja do 7 czerwca w Łodzi odbędzie się 4. edycja Festiwalu Teatralna Karuzela 2014. Festiwal to przegląd najciekawszej twórczości dla dzieci i młodzieży, podczas którego można zobaczyć spektakle z całej Polski o wysokim poziomie artystycznym, podejmujące tematy trudne i ważne. Obok pokazów konkursowych Teatr Pinokio prezentuje program miejski, czyli liczne warsztaty, wystawy, koncerty, debaty i plenerowe akcje artystyczne.

Na Teatralnej Karuzeli miasto stanie się przestrzenią beztroskiej, kreatywnej zabawy oraz animacji kulturalnej w obszarze dźwięku, ruchu, fotografii, designu czy gier podwórkowych. Ujawni się jako teren wykluczenia i biedy, a jednocześnie miejsce nieograniczonych możliwości, w którym udaje się realizować najbardziej nieprawdopodobne projekty. Da się poznać jako opowieść-legenda, snuta przez mieszkańców, którzy bezustannie wcielają się w różnorodne społeczne i mityczne role - mówi Konrad Dworakowski, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Teatralna Karuzela.

30 maja o godz. 19.00 program miejski Teatralnej Karuzeli otworzy wystawa "Twarze Polesia", będąca efektem warsztatów fotograficznych, które z łódzkimi dziećmi przeprowadzili Dorota Górecka i Paweł Augustyniak. 31 maja i 1 czerwca od godz. 11.00 do 16.00 Teatr Pinokio zaprasza na swoje podwórko wszystkich miłośników Łódzkich Zakładów Przemysłu Twórczego, którzy na Kiermaszu Twórców Miejskich chcą obejrzeć i kupić oryginalne ręcznie robione przedmioty W tym samym czasie na placu zabaw naprzeciwko Teatru odbędzie się Olimpiada Gier Podwórkowych, którą przygotują członkowie Klubu Spotów Miejskich "Skarpa". 31 czerwca o godz. 12.00 na tym samym placu Teatr Pinokio zaprezentuje spektakl "Wjeżdżamy w bramy", który został stworzony na podstawie historii mieszkańców Łodzi. Program miejski to również warsztaty z improwizacji muzycznej z duetem SzaZa zakończone koncertem Teatru Pinokio pt. "Bramogranie" (2 czerwca, godz. 18.00), poznawanie techniki sitodruku, zajęcia z teatru ruchu. 4 czerwca o godz. 18.00 w Teatrze Pinokio zostanie zaprezentowany spektakl "Lepiej tam nie idź" w reżyserii Michała Borczucha. Na scenie dziecięcy aktorzy z Domu Dziecka w Szamocinie, artyści związani z teatrem "Stacja Szamocin" oraz aktorzy Teatru Starego w Krakowie, rozegrają symboliczną walkę dobra ze złem, prezentując świat dorosłych oczami dzieci. Przedstawienie nawiązuje do konwencji RPG (ang. Role-playing game), a luźną inspiracją do niego było opowiadanie Howarda Philipsa Lovecrafta "Zew Cthulhu". Program miejski zamkną działania przy ul. Legionów, czyli Dwudniowy plac zabaw (6, 7 czerwca, godz. 16.00-18.00) oraz debata "Akcja czy rewitalizacja", w której wezmą udział działacze społeczni ze Starego Polesia (6 czerwca, godz. 18.00). Podczas Dwudniowego placu zabaw studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi wraz z uczestnikami warsztatów i akcji artystycznych będą ożywiać działkę przy Legionów 39. Zajmą się rewitalizacją starych mebli, tworzeniem ławek i koszy na śmieci z recyklingowych materiałów czy projektowaniem placu zabaw, na którym nie zabraknie karuzeli i przestrzennych gier planszowych. W animowaniu terenu przy Legionów pomogą artystom właścicielki pobliskiej kawiarni Kogle-Mogle. Dzięki nim łodzianie będą mogli zobaczyć wystawę kolaży przygotowanych przez dzieci z Polesia oraz wziąć udział w warsztatach robienia baniek mydlanych (7 czerwca, godz. 16.00).

Festiwal Teatralna Karuzela 2014 jest dofinansowywany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

(-)
Materiał Festiwalu
16 maja 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...