Michał Kula (1955)

Aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy, reżyser.

Urodził się 12 stycznia 1955 w Będzinie.

Absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Dyplom uzyskał 5 stycznia rolą w spektaklu „Henryk IV" Williama Szekspira w reż. Jana Kulczyńskiego

Pracę rozpoczął w Teatrze Nowym w Poznaniu rolą Petenta w spektaklu „Łaźnia" Włodzimierza Majakowskiego w reż. Izabelli Cywińskiej (7 maja 1978).

W 1981 przeniósł się do Teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie zagrał m. in. Tadeusza w „Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza w reż. Bogdana Augustyniaka (22 marca 1981), Cyryla w „Iwonie, księżniczce Burgunda" Witolda Gombrowicza w reż. Bogdana Augustyniaka (6 czerwca 1981), Jocę Škokiča (Hamlet) w „Przedstawieniu "Hamleta" we wsi Głucha Dolna" Ivo Brešana w reż. Jana Sycza (17 października 1981) i Tirania w „Poskromieniu złośnicy" Williama Szekspira w reż. Wojciecha Zeidlera (7 maja 1982).

Sezon 1982-83 rozpoczął w „Kopciuchu" Janusza Głowackiego w reż. Wojciecha Zeidlera (28 listopada 1982) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu gdzie występował do 1984.

W latach 1984 – 1991 występował w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Rozpoczął od roli Wacława w „Zemście" Aleksandra Fredry w reż. Bogdana Michalika (1 października 1984) następnie grał m. in. Artura w „Tangu", A2 w „Emigrantach", Jana Sebastiana Bacha w „Kolacji na cztery ręce", Klemensa Kosakowskiego w Księdzu Marku i Wejcharda Wrzeszczowicza w „Obronie Częstochowy".

Na lata 1991 – 1994 wrócił do teatru opolskiego. Zagrał tam m. in. u Agnieszki Glińskiej, Włodzimierza Nurkowskiego, Andro Enukidze i Wojciecha Zeidlera.

Od 1994 do dziś pracuje w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, w którym zagrał wiele interesujących ról np.: Ksińskiego w „Horsztyńskim" Juliusza Słowackiego w reż. Pawła Wodzińskiego (3 grudnia 1994), Filona w „Balladynie" Juliusza Słowackiego w reż. Adama Hanuszkiewicza (23 czerwca 1995), Reportera w „MM - jak Marylin Monroe" Tadeusza Kijańskiego w reż. Tadeusza Kijańskiego (16 grudnia 1995), Feldmarszałka, Diabła i Pasterza w „Pastorałce Leona Schillera w reż. Jarosława Kiljana ()5 stycznia 1996), Rejenta Milczka w „Zemście" Aleksandra Fredry w reż. Henryka Talara (7 września 1996), Hrabiego w „Panu Tadeuszu" w reż. Adama Hanuszkiewicza (14 listopada 1998), Richarda Willey'a w „Oknie na parlament" Ray'a Cooney'a w reż. Wojciecha Pokory (6 marca 1999), XX w „Emigrantach" w reż. zespołu (2 czerwca 2001), Paraviciniego w „Pułapce na myszy" Agaty Christie w reż. Jana Bratkowskiego (9 lutego 2002), Cześnika Raptusiewicza w „Zemście" Aleksandra Fredry w reż. Grzegorza Warchoła (15 marca 2008), Onego w „Drugim pokoju" Zbigniewa Herberta w reż. Anny Kękuś-Poks (20 września 2008).
Na częstochowskiej scenie Michała Kulę można zobaczyć w następujących spektaklach:
Hanran: "Poniżej pasa", Richard Dresser, reż. Andre Hubner-Ochodlo,
Iwan Niuchin, Łuka: "Czechow: żarty z życia" wg A. Czechowa, reż. Andrzej Bubień,
Paszczak, Piżmowiec: "Kometa nad Doliną Muminków", adaptacja i reżyseria- Igor Gorzkowski,
Szmuel Sprol:"Sprzedawcy gumek" Hanocha Levina w reż. Andrzeja Bartnikowskiego,
Grabarz - "Hamlet", William Szekspir, reż, Andre Hubner – Ochodlo,
Byron - "Ostra jazda", Norm Foster, reż. Mirosław Połatyński,
Anioł Stróż, "Przyjazne dusze", Pam Valentine, reż. Jerzy Bończak,
Stanley Gardner – "Mayday", Ray Cooney i Tony Hilton, reż. Jerzy Bończak.

Zagrał w kilku spektaklach Teatru Telewizji:
„Armia Poznań" Jerzego Korczaka (Gen Grzmot Skotnicki) w reż. Henryka Kluby (3 września 1979), „Złodziej w sutannie" Pawła Woldana (Prokurator) w reż. Pawła Woldana (6 października 2008), „Prymas w Komańczy" Pawła Woldana (Major UB) w reż. Pawła Woldana (11 stycznia 2010) i „Wierność" Janusza Kotańskiego, Pawła Woldana w reż. Pawła Woldana (7 czerwca 2010).

W kinie zadebiutowal w „Polskich drogach" w reż. Janusza Morgensterna (1976), grał także m. in. w filmach: „Bez znieczulenia" (1977), „Popielec" (1982), „trzy minuty" (2010) i „Pitbull. Ostatni pies" (2018) oraz w wielu serialach filmowych i telewizyjnych.

Nagrody:
1986 - Ogólnopolska nagroda za rolę Manekina I w przedstawieniu Bal manekinów na Festiwalu w Rzeszowie

1987 - Zlota Maska za rolę Manekina I w "Balu manekinów" w Teatrze Dramatycznym w Częstochowie
1987 - Rzeszów - XXVI Rzeszowskie Spotkania Teatralne - nagroda za rolę Manekina w spetkalku "Bal manekinów" z Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie
2002 - Nagroda Prezydenta Częstochowy w dziedzinie kultury za całokształt osiągnięć z wyróżnieniem kreacji Profesora w "Lekcji" Ionsco.
2015 - Śląsk - Złota Maska w kategorii rola aktorska za role: Szmuela Sprola w "Sprzedawcach gumek" i Grabarza w "Hamlecie" w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie
Nagroda publiczności za przedstawienie muzyczne Pieśni z Szynela (Kabaret Rafała Kmity) na VII Konkursie Teatrów Ogródkowych w Warszawie
Wyróżnienie za rolę Pozza w Czekając na Godota na Festiwalu Teatrów Dramatycznych w Zabrzu
Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy za rolę Profesora w Lekcji Ionesco oraz nagroda dyrektora Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie.
„Złota Maska" – nagroda aktorska przyznawana przez dziennikarzy województwa śląskiego – za rolę Sprola w spektaklu Sprzedawcy gumek oraz postać Grabarza z Hamleta (2014)

Jest byłym mężem aktorki Ewy Agopsowicz-Kuli.

Źródła: E-teatr, Teatr Mickiewicza w Częstchowie, FilmPolski, Wikipedia

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
12 stycznia 2019
Portrety
Michał Kula

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...