Mieczysław Myszkiewicz (1892 - 1943)

Aktor teatralny i filmowy.

Urodził się 10 września 1892 w Ziewaniczkach pow. Brzeziny. Zmarł 26 marca 1943 w Warszawie.

W 1912 ukończył Szkołę Aplikacyjną Warszawskich Teatrów Rządowych, uzyskał pierwszą nagrodę i zaraz został zaangażowany do Warszawskich Teatrów Rządowych, gdzie debiutował 5 września 1912 rolą Lorda Cowley'a w spektaklu Edmonda Rostanda „Orlę" w reżyserii Ludwika Wostrowskiego. Po debiucie pisano o nim: „ładne warunki sceniczne, dobra wymowa, i ekspresja dramatyczna wróżą młodemu artyście dobrą przyszłość".

Występował także w Teatrach Miejskich i w zespole koncernu Towarzystwa Krzewienia Kultury Teatralnej, którego dyrektorem był Arnold Szyfman. W warszawskich teatrach pracował do 1939. Przede wszystkim w Teatrze Rozmaitości, a od 1924 w Teatrze Narodowym. Występował także w innych teatrach warszawskich: Teatr Letni, Teatr Reduta (1919-1921) i Teatr Polski (1936-1939). W 1921 brał udział w objeździe aktorów warszawskich po prowincji. Mimo obiecującego początku nie zajął jednak wybitnej pozycji w zespole, choć wg krytyka Jana Lorentowicza był to aktor, który „umie stworzyć figurę charakterystyczną z pierwszorzędnym poczuciem prawdy, a jednak utrzymaną doskonale w mierze".

W 1931 otrzymał emeryturę ale nadal kontynuował działalność aktorską.

Grał między innymi takie role jak: Celestyn „Diabeł i karczmarka", Kanty „Pomsta", Elektrotechnik „Papierowy kochanek", Pustak „Fircyk w zalotach", Natan „Sędziowie", Dominik „Lampka oliwna", Jakub „Adwokat i róże", Ciepiel „Przeprowadzka", Kozłowski „Uśmiech losu". Zatrudniany przez wybitnych reżyserów: Jan Kreczmar, Ludwik Solski. Arnold Szyfman, Juliusz Osterwa, Stefan Jaracz, Teofil Trzciński czy Aleksander Zelwerowicz.

Występował także w filmach m. in. „Krzyk nocy" w reż. Henryka Bigoszta (1922), „Przeor Kordecki - obrońca Częstochowy" w reż. Edwarda Puchalskiego (1934), „Fredek uszczęśliwia świat" w reż. Zbigniewa Ziembińskiego (1936), „Dziewczyna szuka miłości" w reż. Romualda Gantkowskiego (1938), „O czym się nie mówi" w reż. Mieczysława Krawicza (1939).

Źródła: Słownik biograficzny teatru polskiego, Filmpolski, Instytut Teatralny.

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
26 marca 2020

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki