Mieczysław Voit (1928 - 1991)

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, radiowy i dubbingowy.

Urodził się 2 sierpnia 1928 w Kaliszu. Zmarł 31 stycznia 1991 w Warszawie.

W latach 30. wraz z rodzicami i trzema braćmi wyjechał do Katowic, później do Tarnopola. Wybuch wojny zastał go we Lwowie. W pierwszych dniach kampanii wrześniowej w walkach z Niemcami zginął jego najstarszy brat. Niedługo po zajęciu miasta przez wojska radzieckie został aresztowany jego ojciec, którego wywieziono do łagru nad Kołymą. Jeszcze przed zakończeniem wojny wraz z matką i dwoma braćmi opuścił Lwów i wyjechał do Nowego Targu. Tam po wojnie uczęszczał do miejscowego gimnazjum. Później zamieszkał w Krakowie, gdzie był uczniem Liceum Plastycznego.

Po maturze kolejno studiował na uczelniach krakowskich - malarstwo w PWSSP (obecnie ASP), historię sztuki na UJ oraz aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej, którą ukończył w 1953 roku. Występował w teatrach Krakowa, Łodzi i Warszawy. Od listopada 1948 na cztery lata związał się z krakowskim Teatrem Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka, gdzie 12 czerwca 1948 zadebiutował w spektaklu "Lord Jim" Josepha Conrada w reż. Mieczysława Kotlarczyka. Później występował w Teatrze Poezji (1952-54).
W 1955 związał się z Teatrem im J. Słowackiego. Od 1957 do 1963 aktor Teatru Nowego w Łodzi. W 1963 za Dejmkiem, któremu powierzono dyrekcję Teatru Narodowego, przeniósł się do Warszawy. W teatrze tym grał do 1966. Występował także w innych warszawskich teatrach: Dramatycznym (1966-79), Na Woli (1979-81), Ateneum (1981-86), Na Targówku (1986-88), Polskim (aż do śmierci). W 1980 gościnnie występował w warszawskim Teatrze Powszechnym. W latach 1975-78 ponownie podjął współpracę z K. Dejmkiem w łódzkim Teatrze Nowym.

Ze względu na emploi, timbre głosu, wyrazistość, a przede wszystkim wyborny warsztat aktorski, często obsadzany w rolach władców, arystokratów, dyplomatów, duchownych, inteligentów czy Żydów. Z upodobaniem wcielał się także w czarne charaktery, np.: nazistów, dowódców band, ludzi będących na bakier z prawem. Chętnie grywał w popularnych serialach telewizyjnych. Był jednym z lektorów czytających radiową wersję Biblii Tysiąclecia.

Urodzony w rodzinie Romana, dyrektora Banku Ziemi Kaliskiej, i Marii z d. Hudez. Zamiłowanie do sztuki i uzdolnienia artystyczne prawdopodobnie odziedziczył po ojcu, który m.in. jako członek Zarządu i skarbnik Tow. Miłośników Sceny w Kaliszu był inicjatorem odbudowy gmachu teatru i zbiórki pieniężnej na ten cel oraz autorem artykułów o tematyce teatralnej w kaliskiej prasie.
Był mężem aktorki Barbary Horawianki. Miał córkę Joannę, absolwentkę warszawskiej ASP.

Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Nagrody i odznaczenia:
1962 - Nagroda "Złota Szpilka" w plebiscycie "Dziennika Łódzkiego"
1963 - Nagroda SACI - Sao Paulo (Brazylia) dla najlepszego aktora zagranicznego - za rolę Księdza Suryna w filmie "Matka Joanna od Aniołów"
1963 - Nagroda Wydziału Kultury WRN w Białymstoku za rolę Gelehrta w sztuce "Skandal w Hellbergu" Jerzego Broszkiewicza na IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu
1975 - Nagroda aktorska I stopnia za rolę Księcia Himalaj w "Operetce" Witolda Gombrowicza na XVI Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu
1976 - Nagroda aktorska I stopnia za rolę Barona w "Garbusie" Sławomira Mrożka na XVII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu

Źródło: FilmPolski, E-teatr

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
2 sierpnia 2023
Portrety
Mieczysław Voit

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia