Między literaturą a teatrem

4. Międzynarodowy Festiwal Literatury i Teatru

Centrum festiwalu stanowi międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem wybitnych humanistów z całego świata, a tematyka podczas niej poruszana staje się inspiracją do serii wydarzeń towarzyszących przeznaczonych dla szerokiej publiczności. Są to spektakle, spotkania autorskie, dyskusje, wykłady otwarte, prezentacje filmów i słuchowisk, warsztaty teatralne i literackie. Pomysłodawcami i autorami programu festiwalu są: profesor David Malcolm, dr Tomasz Wiśniewski oraz dr Monika Szuba.

Międzynarodowy Festiwal Literatury i Teatru between.pomiędzy 2013 jest czwartą edycją międzynarodowego festiwalu poświęconego związkom teatru i literatury, organizowanego od 2010 roku przez Uniwersytet Gdański oraz Urząd Miasta Sopotu, we współpracy m.in. z Teatrem Polskiego Radia, Teatrem Wybrzeże i dwumiesięcznikiem literackim „Topos". Organizację festiwalu koordynuje Fundacja Sztuki Un Gusto A Miel. Festiwal jest wydarzeniem interdyscyplinarnym o charakterze popularnonaukowym, w którego organizację zaangażowanych jest wiele podmiotów z dziedziny sztuki, kultury i nauki na poziomie lokalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym.

Dotychczasowe dyskusje podczas konferencji naukowych w gronie teatrologów i literaturoznawców z całego świata, które odbyły się w Sopocie w latach ubiegłych, pozwoliły określić rok 1983 jako ważny punkt odniesienia dla tematyki i twórców, wokół których skupia się festiwal, dlatego edycja between.pomiędzy w 2013 roku zostanie zogniskowana na wybranych zjawiskach literackich i teatralnych ostatnich trzydziestu lat. Na wszystkim tym, co wydarzyło się u interesujących organizatorów twórców w roku 1983 i później („since 1983"), a co stanie się punktem wyjścia do dyskusji o tym, jak w tym czasie zmienił się świat, jak zmieniła się literatura, jak teatr. W 1983 roku m.in. przyznano literacką Nagrodę Nobla Wiliamowi Goldingowi, zmarł Miron Białoszewski i Tennessee Williams, powstał teatr Complicite, a Włodzimierz Pawluczuk opublikował książkę Wierszalin. Reportaż o końcu świata.

Podczas festiwalu odbędą się m.in.:

- przedstawienia teatralne (Bóg Niżyński oraz Wszyscy święci. Zabłudowski cud Teatru Wierszalin na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże),
- 7 dniowe warsztaty teatralne „Nauka latania" Teatru Wierszalin prowadzone przez Piotra Tomaszuka i Rafała Gąsowskiego. Warsztaty zakończy otwarty pokaz pracy i spotkanie z Piotrem Tomaszukiem.
- improwizacja Fundacji Teatru BOTO inspirowana twórczością Mirona Białoszewskiego,
- spektakl muzyczny Edite 2.0,
- prezentacje filmu Play Me Something z udziałem Johna Bergera i Tildy Swinton w reżyserii Timothy'ego Neata oraz słuchowisk radiowych (Wierszalin. Reportaż o końcu świata oraz Kalejdoskop Mirona Białoszewskiego)
- seminaria naukowe z udziałem wybitnych naukowców z całego świata (m.in.: prof. Derek Attridge, prof. John Bowen, prof. S.E. Gontarski),
- wykłady otwarte (m.in. Jon McKenna opowie o teatrze ulicznym na Covent Garden w 1983 roku, Derek Attridge i Stanley Gontarski o Samuelu Beckecie)
- spotkania i dyskusje (m.in. wokół poezji Davida Kennedy'ego poprowadzi Jacek Gutorow)
- prezentacje wydawnictw powiązanych z dotychczasowymi edycjami festiwalu (seria between.pomiędzy Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego, A Between Almanach for the Year 2013 Wydawnictwa Maski)

(-)
Materiał nadesłany
22 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia