Miedzy żartem, absurdem, opowieścią z dreszczykiem i strachem

"Czapa, czyli śmierć na raty" - reż. Zbigniew Lesień - Teatr Telewizji

6 maja o godz. 21.00 Teatr Telewizji zaprasza widzów na tragikomedię w reż. Zbigniewa Lesienia, pt. „Czapa, czyli śmierć na raty". W spektaklu zobaczymy m.in.: Cezarego Pazurę, Michała Lesienia-Głowackiego, Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Grabowskiego.

„Czapa, czyli śmierć na raty" to kameralny utwór, który sam autor w podtytule określił jako „dramat wisielczy w dwóch aktach" rozgrywa się w celi śmierci. Dwóch wielokrotnych morderców czeka na zatwierdzenie „czapy". Zgodnie z procedurą od orzeczenia kary do jej wykonania musi upłynąć czas określony przepisami. Skazani wpadają na pomysł ustawicznego przesuwania terminu egzekucji. Dobrowolnie przyznają się do nieujawnionych jeszcze zbrodni, co pociąga za sobą konieczność wdrożenia nowego śledztwa.

Ta historia skazańców zręcznie balansuje miedzy żartem, absurdem i opowieścią z dreszczykiem, by w finale przemienić się w studium strachu. Tragikomedia Krasińskiego jest paraboliczną przypowieścią o postawach ludzkich w sytuacji ostatecznej. Sztuka napisana w połowie lat 60. ubiegłego wieku, w szczególny sposób uwiarygodnia doświadczenie biograficzne autora, ofiary stalinowskiego aparatu represji, skazanego za domniemane szpiegostwo na karę kilkunastu lat wiezienia.

Zbigniew Lesień przygotowując „Czapę" specjalnie dla Teatru Telewizji chce zachować główne założenia inscenizacyjne tekstu. Czas akcji pozostaje nieokreślony, natomiast koloryt więzienny - jak najbardziej realny. Dlatego zdjęcia zrealizowano w przestrzeni naturalnej, przypominającej typową architekturę więzienną.

(-)
Materiał TVP
30 kwietnia 2019
Portrety
Michał Lesień

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia