Międzynarodowy Białystok

Projekt "Accord" - Białostocki Teatr Lalek

We współpracy z teatrami z Węgier, Rumunii i Serbii, Białostocki Teatr Lalek przygotuje spektakl, a w każdym z partnerskich miast odbędą się festiwale teatralne. To kolejny międzynarodowy projekt, w którym białostocka placówka bierze udział

Projekt "Accord - muzyka klasyczna i środki współczesnego teatru lalek", współfinansowany jest ze środków unijnych, w ramach programu kulturalnego UE na rok 2011/2012. Jego całkowity koszt, to ponad 280 tys. euro, w tym ponad 48 proc. to dofinansowanie unijne.

Projekt rozpocznie się w maju i potrwa dwa lata. W jego ramach każdy teatr stworzy swój spektakl, a także zostanie zrealizowane przedstawienie, w którym wezmą udział aktorzy ze wszystkich partnerskich teatrów. Efekty tej pracy będzie można zobaczyć podczas kilkudniowych festiwali, które odbędą w czterech państwach.

Jak powiedział PAP dyrektor białostockiego teatru Marek Waszkiel, projekt, to inicjatywa BTL i Teatru Lalek "Harlekin" w Eger na Węgrzech. Dołączyły do niego także: Teatr Ariel z Tirgu Mures w Rumunii oraz Teatr dla Dzieci z Suboticy w Serbii.

Pierwsza prezentacja odbędzie się w Białymstoku w maju 2012 roku, a projekt zakończy się festiwalem w Eger, w kwietniu 2013 roku.

Waszkiel powiedział, że przedsięwzięcie realizowane jest przez teatry z Europy Środkowo-Wschodniej, czyli z krajów, których kulturę, jako społeczeństwo, znamy bardzo słabo. Dlatego kulturę tych państw będzie można poznać przez przedstawienia czy podczas festiwali, podczas których przewidziane są prezentacje.

Hasłem wspólnym spektakli jest muzyka, a także różne środki artystyczne, którymi posługuje się współczesny teatr lalek, jak plastyka, taniec czy multimedia. Jak wyjaśnił Waszkiel, każdy żyje w "kręgu muzyki", a ponieważ jest to projekt międzynarodowy, łatwiej będzie się porozumieć "językiem muzyki", niż językami narodowymi.

Dodał, że oprócz tego hasła, spektakle nie mają ograniczeń tematycznych. W założeniu, będą to przedstawienia, które trafią do widza w każdym wieku, aby każdy znalazł w nich coś dla siebie.

To kolejny międzynarodowy projekt z udziałem BTL. W marcu tego roku miała miejsce premiera spektaklu "Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy", który powstał przy współpracy z artystami z Rosji i Litwy. W ubiegłym roku teatr brał udział w projekcie "Polsko-norweskie lalki", a wcześniej współpracował m.in. z Austriakami i Niemcami przy przedstawieniu "Sklepy cynamonowe".

Z inicjatywy BTL, co dwa lata odbywa się w Białymstoku Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich, podczas którego prezentują się zespoły z całego świata.

PAP
27 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
Małgorzata Langier
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...