Międzynarodowy Dzień Tańca w Lublinie

29.04.2009

Misją Międzynarodowego Dnia Tańca jest celebrowanie tej formy sztuki, ukazanie jej uniwersalizmu i zdolności do przekraczania politycznych, kulturowych i etnicznych barier oraz tego, jak ludzie łączą się w pokoju i przyjaźni poprzez taniec.

Od początku ustanowienia tego dnia przez Komitet Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO) w 1982 roku obchody Międzynarodowego Dnia Tańca wiążą się ze specjalnym przesłaniem wygłaszanym co roku przez innego przedstawiciela światowego tańca.

Gwiazdą tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca będzie Nigel Charnock, opisywany przez prasę europejską jako: "poeta ciała i tancerz słów" z unikatowym międzynarodowym projektem: Happy Project. Pod wodzą Nigela Charnocka, jednej z największych osobowości współczesnego tańca, współzałożyciela kultowego brytyjskiego teatru tańca DV8 Physical Theatre, świetnego improwizatora, performera i choreografa wystąpi dziewięciu polskich wybranych tancerzy. Wokół produkcji powstał również wielopoziomowy HAPPY PROJECT – otwarte pokazy pracy twórczej, spotkania z Nigelem Charnockiem, prowadzone przez niego lekcje warsztatowe, warsztat kreatywnego pisania o tańcu, specjalna strona WWW, na której fotograficy, operatorzy, młodzi krytycy dokumentują cały proces powstawania projektu i odsłaniają krok po kroku kulisy prób i przygotowań do premiery. Wyjątkowa premiera spektaklu HAPPY odbyła się w marcu 2009 w Starym Browarze w Poznaniu. Już miesiąc później to unikatowe przedsięwzięcie zostanie zaprezentowane w Lublinie. Spektakl będzie prezentowany także w The Place w Londynie, najbardziej prestiżowej brytyjskiej tanecznej scenie.

Kolejną atrakcją obchodów będzie wystawa fotografii zatytułowana „OBLICZA TAŃCA” Artura Radeckiego, laureata II Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Taniec – energia ciała i wyobraźni”. Artur Radecki – rocznik 1963, absolwent Politechniki Białostockiej, prowadzi laboratorium fotograficzne Foto Futura w Białymstoku (www.futura.pl) Ma na swoim koncie m.in. wystawę autorską zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej oraz plener fotograficzny organizowany przez National Geographic. Jako laureat I i II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Taniec – energia ciała i wyobraźni” w 2007 roku był gościem Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Mistrzem fotograficznym, który go najbardziej inspiruje i motywuje do doskonalenia warsztatu jest Tomasz Tomaszewski.
W fotografii tańca i teatrów tańca fascynuje go ekspresja ruchów tancerzy, której uchwycenie jest dla niego wyzwaniem, jakiemu próbuje sprostać…

PROGRAM:
14.00 – 14.45
Lekcja otwarta Lubelskiego Teatru Tańca
Gdzie: parking przed CK
Wstęp wolny

17.00- 18:00
„Młody Taniec”
Cykl prezentacji wybranych młodych twórców z Lublina i regionu
Gdzie: Sala Czarna CK
Wstęp wolny

18.30
„Oblicza Tańca”
Otwarcie wystawy fotograficznej Artura Radeckiego (Białystok) - laureata I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Taniec – energia ciała i wyobraźni”
Gdzie: Korytarz CK
Wstęp wolny

19:00
Happy Projekt,
choreografia: Nigel Charnock
Gdzie: Sala Nowa CK
Bilety: 10 pln (studenckie) i 20 pln - do kupienia w kasie Centrum Kultury

Organizator:
Lubelski Teatr Tańca/Centrum Kultury w Lublinie

Dodatkowe informacje:
Lubelski Teatr Tańca
tel./fax: 081 53 603 28
e-mail: taniec@ck.lublin.pl
(mb)

(-)
Materiały Teatru
28 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki