Miejska komisja zbada postępowanie dyrektora łódzkiego teatru lalek

kontrola Waldemara Wolańskiego

Wiceprezydent Łodzi, Wiesława Zewald, powołała specjalny zespół, który do końca marca ma wyjaśnić zarzuty o nieobyczajne zachowanie, które dyrektorowi łódzkiego Teatru Lalek Arlekin, Waldemarowi Wolańskiemu, stawiają niektórzy aktorzy.

Pracownicy teatru od stycznia zabiegają u poprzedniego i obecnego prezydenta miasta o odwołanie dyrektora. Skarżyli się na niesatysfakcjonujace warunki pracy: zamiast umów o pracę, odnawiane co roku umowy o dzieło i związany z tym brak osłon socjalnych. Zarzucali Wolańskiemu aroganckie zachowanie, z czasem doszły zarzuty o mobbing i molestowanie seksualne. Dyrektor miał powiedzieć do jednej z aktorek: "Pokaż cycki, to dostaniesz 50 zł więcej". 

- Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy nie potwierdziła zarzutów dotyczących nieprawidłowości zawierania przez dyrektora z aktorami umów o dzieło. W protokole pokontrolnym napisano: "Nie stwierdzono niezgodności zastosowania umowy cywilno-prawnej z charakterem wykonywanej pracy" oraz "nie stwierdzono nieprzestrzegania zasad równego traktowania przy zatrudnianiu" - wyjaśnia Wojciech Janczyk, rzecznik prasowy prezydenta Łodzi. 

- Na dziś nie obchodzą nas rozmowy o mobbingu i molestowaniu, ponieważ od czerwca nie mamy pracy! Kiedy zostaliśmy wezwani do wydziału kultury urzędu miasta na absurdalne indywidualne przesłuchania w sprawie mobbingu i molestowania, dyrektor Wolański w tym czasie podpisywał umowy z nowymi aktorami - mówi w imieniu protestującej piętnastki aktorów Anna Zadęcka-Zięba. 

- Zarzuty o molestowanie seksualne godzą w moje dobre i imię i dobre imię teatru. Zastanawiam się nad skierowaniem sprawy do sądu - odpowiada Waldemar Wolański. - Prowadzę rozmowy z innymi aktorami, którzy są gotowi pracować na takich warunkach, jakie możemy im zaproponować. Z częścią z nich podpisałem umowy o dzieło.

Anna Pawłowska
Polska Dziennik Łodzki
25 marca 2010

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...