Mieszkańcy apelują w sprawie Ósemek i magistratu

"Apel poznaniaków" na portalu facebook

Sto osób podpisało się pod opublikowanym na portalu facebook "Apelu poznaniaków" dotyczącym konfliktu między władzami Poznania, a Teatrem Ósmego Dnia

 Sygnatariusze listu, wśród których są m.in. publicyści Andrzej Skworz, Zbigniew Kruszona i Andrzej Niziołek domagają się przywrócenia normalności w kontaktach pomiędzy magistratem, a instytucjami kulturalnymi Poznania. Zauważają, że w konflikt dali się wciągnąć dyrektorzy innych instytucji kulturalnych miasta i następuje eskalacja sporu, nie zaś jego rozwiązanie.

"Władze Poznania winę zrzucają na rzekome nieporozumienie, zamiast przeprosić za niegodne zachowanie wiceprezydenta wobec Ewy Wójciak, dyrektorki Teatru Ósmego Dnia.
Przypominamy zatem urzędnikom naszego miasta, że działalność kulturalna nie jest finansowana z pieniędzy urzędników, lecz podatników" - czytamy w apelu.

Apel Poznaniaków
W ostatnim czasie w konflikt między władzami Poznania a Teatrem Ósmego Dnia dali się wciągnąć dyrektorzy innych instytucji kulturalnych w mieście. Następuje eskalacja sporu, nie zaś jego rozwiązanie.
Władze Poznania winę zrzucają na rzekome nieporozumienie, zamiast przeprosić za niegodne zachowanie wiceprezydenta wobec Ewy Wójciak, dyrektorki Teatru Ósmego Dnia.
Przypominamy zatem urzędnikom naszego miasta, że działalność kulturalna nie jest finansowana z pieniędzy urzędników, lecz podatników, a mecenasami jesteśmy dla twórców my, poznaniacy, a nie pracownicy magistratu. Dlatego nie życzymy sobie, by jakikolwiek urzędnik dyscyplinował za słowa: artystów, naukowców, nauczycieli czy dziennikarzy. To nie należy do zadań urzędników zarządzających miastem.
Żądamy, by winni skandalicznego zachowania wiceprezydenta Poznania wobec aktorki Teatru Ósmego Dnia, przeprosili zarówno twórców, jak i nas, poznaniaków, w których imieniu rzekomo dbają o apolityczność instytucji kultury.
W rzeczywistości to krok ku przywróceniu cenzury.
Wstydu, jaki ta sprawa przyniosła naszemu miastu, nie da się już, niestety, zmazać.
RE

MAZ
Polska Głos Wielkopolski
7 września 2010

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia