Mikołajki w Operze Nova. Z nagrodami

"Kopciuszek" - reż. / choreografia: Iwona Runowska-Badurek - Opera Nova w Bydgoszczy

Najbliższe spektakle baletu Sergiusza Prokofiewa "Kopciuszek" w Operze Nova (6 i 7 grudnia, godz. 17) są mikołajkowym prezentem dla dzieci i dorosłych. Jeszcze w tym tygodniu zbierane są w Operze Nova prace plastyczne mające za temat "Kopciuszka na balu".

Laserowa wiązka światła zawisa nad sceną, niby falujące skrzydło , tiulowa kurtyna osłania tajemniczą przemianę drzewa w karetę, książęca świata galopem obiega odległe zakątki ziemi w poszukiwaniu właścicielki maleńkiego pantofelka... - oto kilka obrazów z baletu Sergiusza Prokofiewa "Kopciuszek" na scenie Opery Nova.

Kompozytor pisał o tytułowej bohaterce: "Sam Kopciuszek jest nie tylko postacią z bajki, lecz żywym człowiekiem przeżywającym, a nawet wzruszającym się."

Balet Prokofiewa w choreografii Iwony Runowskiej łączy różne techniki tańca (klasyka, nowoczesny, break dance) i stanowi znakomite pole pokazania umiejętności tancerzy Opery Nova. Przepiękna jest scena, w której z tanecznymi popisami występują Wróżki Pór Roku; dla oddania baśniowej atmosfery wspaniale użyte zostały lasery i światła. Zabawne, wręcz cyrkowe są popisy "Trzech Pomarańczy" na balu. Zmysłowy nastrój wprowadzają sceny na dworach Księżniczek Wschodu oraz Hiszpanii, zaś taniec Złych Sióstr to pełna humoru parodia. Techniczne "gadżety" (np. jeżdżące meble) zastosowane przez scenografa podkreślają fantastykę libretta.

Dzieci, które wybierają się do Opery Nova na balet Sergiusza Prokofiewa "Kopciuszek" 6, 7 grudnia, zaproszone są do wykonania prac plastycznych, których tematem będzie "Kopciuszek na balu" i dostarczenie ich (podpisanych imieniem i nazwiskiem, z numerem telefonu) do Działu Promocji i Obsługi Widzów Opery Nova do 4 grudnia br. Wśród Autorów , na spektaklu w dniu 6 grudnia br., zostaną wylosowane 3 nagrody książkowe. Wszystkie prace będą następnie eksponowane na wystawie we foyer Opery.

(-)
Materiał Teatru
6 grudnia 2014

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia