Mikołajki w teatrze

mikołajkowo-przedświąteczna niedziela

4 grudnia 2011 o godz. 12.00 serdecznie zapraszamy Państwa do spędzenia mikołajkowo-przedświątecznej niedzieli razem z nami. Oprócz zaplanowanych na ten dzień, lubianych przez Państwa spektakli "Mayday" (godz. 18.00 - duża scena) i "Jednoręki ze Spokane" (godz. 18.00 - scena kameralna) oraz uroczej bajki "Nieznośka i Kmieć" (godz. 13.00 - scena Fraszka) proponujemy zimowo-choinkowe spotkania z literaturą...

Maluchy i ich opiekunów w samo południe zapraszamy na kolejną BAJKOWĄ NIEDZIELĘ, podczas której Izabela Brejtkop oraz Patrycja Zywert czytać będą baśnie, bajki i wiersze związane z zimą. Wśród autorów, których utwory pojawią się „pod choinką", będzie m.in. Hans Christian Andersen.

Nieco starszych wielbicieli literatury zachęcamy natomiast do wspólnego CZYTANIA POEZJI. Na najbliższe przedświąteczne spotkanie Danuta Dolecka przygotowała dla Państwa literackie horoskopy, czyli przewrotne, i zabawne "Portrety imion" Kazimiery Iłłakowiczówny, poetki obdarzonej oryginalną wyobraźnią i świetnym zmysłem obserwacji. Czy są to charakterystyki trafne, przekonajcie się Państwo sami.
Dla przykładu - Barbary, których święto obchodzić będziemy właśnie 4 grudnia, poetka opisała w sposób następujący:

Obca śród swoich, struchlała zawsze, gotowa z lęku do walki,
bezbronna wobec dziecka, służącej i rywalki,
lubi pokoje, w których słońce na grubych pokładach kurzu leży,
lubi ciszę, ciasnotę i mur gruby - tak by było coś na kształt wieży.
Szuka męczeństwa, brnie wszędzie, gdzie trud, znój i opór,
i patrzy tylko, gdzieby głowę położyć pod topór.
Lgnie do biednych, brudnych, chorych i nieporządnych,
wielbi uczonych i śmieje się cicho z przesądnych.

Rzuca się jak lew w niebezpieczeństwo i lęka się
pająka, myszy i kwiatu
- Barbara męczennica, obca sobie i światu.

Jeśli chcielibyście poznać opis własnego imienia, koniecznie wybierzcie się Państwo na najbliższe Czytanie poezji. Będzie - jak zawsze - ciepło, sympatycznie i bardzo poetycko. A o imionach czytać będą: Danuta Dolecka, Jarosław Rabenda i Krzysztof Prałat.

Obiecujemy, że w tę mikołajkową niedzielę postaramy się szczególnie, abyście Państwo poczuli atmosferę świąt (choć zimy za oknem jeszcze nie widać!), oderwali się od przyziemnych spraw, zapomnieli o kłopotach i na chwilę przenieśli się w poetycki świat pełen wyłącznie dobrych jasnych myśli ...

Oprac. KR
Materiały Teatru
3 grudnia 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...