Miłość cierpliwa jest

"Old Love" - reż. Andrzej Chichłowski - Teatr Kamienica, Warszawa

Pogodny i wcale nie płytki (choć komediowy) spektakl Norma Fostera w Teatrze Kamienica przekonuje widzów, jaką siłę osiada wytrwałość w uczuciach.

Nie ma chyba lepszego tematu, nie tylko na Nowy Rok, jak miłość. A więc spektakl w Teatrze Kamienica wywoła niewątpliwie najlepsze emocje, z jakimi możemy wyjść z teatru na tę ponurą wiosenno-jesienną (bo przecież nie zimową) aurę. Pod warunkiem, że obco brzmiący z niewiadomych przyczyn tytuł przetłumaczymy na swojski, bliski, nasz. Bo dlaczego "Old Love"? Że stara miłość nie rdzewieje - wiemy. Zresztą spektakl nas o tym przekona. Ale myślę, że naszej kulturze bliższa jest łacińska sentencja: "Omnia vincit Amor", czyli wszystko zwycięża miłość.

Gwałtowne zauroczenie - chyba tak trzeba nazwać zainteresowanie mężczyzny stateczną mężatką, którą przez 25 lat widział w firmie jej męża na tradycyjnym "Christmas party", czyli "opłatku" lub "śledziku" zaledwie trzy razy. I przez owe 25 lat marzył o chwili, kiedy los Pełna gracji i z pozoru chłodna Molly (Małgorzata Ostromka-Królikowska) ulegnie w końcu wytrwałemu w uczuciach skromnemu adoratorowi (Artur Barciś) szczęśliwym zbiegiem okoliczności połączy ich na zawsze. Widz tym marzeniom o tyle sprzyja, że egoistyczny mąż Molly nie zasługuje na miłość, a żona idealisty Buda nie należy do wiernych ani oddanych małżonek.

Lata mijają, a niespełnieni kochankowie dochowują przysięgi małżeńskiej, choć bez nadmiernej satysfakcji. Uczucie Buda, które tliło się dotąd silnie acz nieśmiało, wybucha płomieniem, gdy Molly zostaje wdową, a jego żona układa sobie życie z kimś innym. Z pozoru chłodna Molly doceni wreszcie siłę uczucia dyskretnego adoratora i nie zdradzę chyba zbyt wiele, jeśli powiem, że wszystko kończy się happy endem.

W rolach Molly i Buda oglądamy Małgorzatę Ostrowską-Królikowską i Artura Barcisia, którzy przekonują, że role komediowe można zagrać subtelnie i ze smakiem, nie gubiąc nic z humoru dialogów i sytuacji.

Hanna Karolak
Gość Niedzielny
11 stycznia 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...