Miłość do tej samej kobiety

"Listopad" - reż. Tomasz Węgorzewski - Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieznie

6 maja Teatr Fredry zaprasza na premierę "Listopada". To spektakl wg zapomnianą XIX-wiecznej powieściktóra nieoczekiwanie bardzo rymuje się ze współczesnością.

Jedyna wersja sceniczna powieści autorstwa Mikołaja Grabowskiego miała premierę 25 lat temu na scenie Teatru Polskiego w Poznaniu.

"Listopad" to trzytomowe dzieło Henryka Rzewuskiego publikowane w odcinkach w latach 1845-46. Pisarz zderza w nim ze sobą dwie cywilizacje, dwie wizje przyszłości, dwóch braci , rozdzielonych w dzieciństwie, wychowanych w innych kulturach i reprezentujących skrajnie odmienny światopogląd.

"Chcemy opowiedzieć o tym do jakich, nierzadko tragicznych skutków mogą doprowadzić podziały i waśnie ideologiczne, niszczące narody, społecznosci, rodziny, niosące ze sobą destrukcję i nienawiść. Ale też chcemy dotknąć czegoś nieuchwytnego, magicznego ukazując dwa różne sposoby widzenia sfery duchowej człowieka" mówi dyrektor Joanna Nowak.

Zaproszeni do współpracy twórcy odchodzą od realiów historycznych powieści z czasów stanisławowskich. Magda Kupryjanowicz znana jako dramaturg "Ksiąg Jakubowych" w reż. Eweliny Marciniak (Teatr im. Z. Hübnera w Warszawie) i autorka scenariusza spektaklu "Portret damy" (Teatr Wybrzeże w Gdańsku) oraz Tomasz Węgorzewski, reżyser "Poszerzenia pola walki" według Michela Houellebecqa w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, asystent Krystiana Lupy i Michała Borczucha, sprytnie wykorzystują konwencję historycznego romansu, podkreślając jego baśniowe motywy.

- Paraliż państwa, a w dalszej perspektywie historycznej - jego upadek, jest jednak w naszej interpretacji "Listopada" jedynie metaforą rozpadu jednostki pod naciskiem wzajemnie wykluczających się sposobów pojmowania rzeczywistości. - mówi Magda Kupryjanowicz. Właśnie to uniwersalne doświadczenie stanowi dla nas, jako twórców spektaklu, pomost między światem powieści Rzewuskiego a współczesnością. Odnajdujemy jego echa w nas samych i w otaczającej nas rzeczywistości społecznej - dodaje.

Na premierę "Listopada" - opowieści o dwóch braciach stojących po dwóch stronach politycznej i światopoglądowej barykady, których dodatkowo dzieli miłość do tej samej kobiety, Teatr Fredry w Gnieźnie zaprasza w sobotę - 6 maja o g. 19:00, a na spektakle popremierowe - 7 maja o 18.00 oraz 8 i 9 maja o g. 10:00.

(-)
Materiał Teatru
5 maja 2017

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia