Mimowie, akrobaci i inni na Placu Ratuszowym

37. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze

Za nami drugi dzień (20.07) dwudziestej siódmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, w ramach którego Plac Ratuszowy i jeleniogórskie ulice stają się scenami teatralnymi, a zespoły z całego świata, specjalizujące w plenerowych prezentacjach pokazują swoje najnowsze realizacje.

Wielu widzów przyciągnął krakowski Teatr Nikoli z efektownym "Różowym Punkiem" [na zdjęciu], inspirowanym książką "Nie opuszczaj mnie" autorstwa Kazuo Ishigury, urodzonego w Japonii angielskiego powieściopisarza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. "Różowy Punk" opowiada o przeobrażaniu świata dzięki sztuce. Tytułowy bohater (Mikołaj Wiepriew, ukraiński artysta na stałe osiedlony w Krakowie) jest święcie przekonany, że za pomocą sztuki zmieni świat. Wszystko to przedstawione jest nie za pomocą słów, lecz poprzez ruch plastyczny z elementami pantomimy, komicznych skeczy i dźwięków muzyki.

Wśród festiwalowych spektakli cieszących się dużą oglądalnością był "Donkey Business", gdzie emocji i rozrywki dostarczyli reprezentanci sztuki cyrkowej, Sari Makela z Finlandii i Gilad Shabtay z Izraela, czyli Donkey Duo. Równie dobrze wykorzystał swój czas warszawski Teatr Pantomimy Mimo w ekspresyjnych "Komediantach", ukazując rzeczywistość sceniczną, która miesza się z osobistymi relacjami artystów i tworzy zaskakujące sytuacje. Wieczorem jeleniogórska publiczność ponownie miała okazję zobaczyć rosyjski zespół Mr Pejo's Wandering Dolls, znany z ubiegłego dnia festiwalu, w interaktywnym widowisku "Moonsters".

Finał wieczoru należał do warszawskiego Teatru Akt, który przedstawił fantazyjną opowieść "Poza czasem", utrzymaną w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Jest tu teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo.

Obok wieczornych prezentacji na Placu Ratuszowym, w powarsztatowym pokazie "From Heaven to Hell", wystąpili uczestnicy tegorocznych 24. Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych Młodzieży (w wieku 14-17 lat z Polski, Niemiec i Francji) w Jagniątkowie.

Merwan
www.portalik24.pl
24 lipca 2019

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia