Ministerialne dotacje dla teatru „Kubuś"

Spośród 288 nadesłanych wniosków dofinansowanie otrzymało 32 wnioskodawców

Miło nam poinformować, że Teatr Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację w wysokości 157 500 zł na realizację dwóch projektów.

1. W ramach programu „Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży" spośród 288 nadesłanych wniosków dofinansowanie otrzymało 32 wnioskodawców.

A wśród nich teatr „Kubuś", który otrzymał kwotę 94 500 zł na realizację projektu: IV Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!
W sierpniu, już po raz czwarty z kolei, zaprosimy kielczan i przebywających w tym czasie w naszym mieście turystów na szereg ciekawych i wartościowych wydarzeń dla dzieci i młodzieży, zaprojektowanych przez czołowych polskich artystów i pedagogów w duchu pedagogiki teatru: spektakle, filmy, warsztaty, czytania sztuk, słuchowiska, happeningi i koncerty. Na większość wydarzeń wstęp będzie bezpłatny.
Ogromne zainteresowanie ostatnią edycją przeglądu Hurra! ART! oraz jego wysoka frekwencja pokazuje, że to przedsięwzięcie, które warto kontynuować i rozwijać. Cieszymy się, że dzięki wsparciu Ministerstwa będzie to możliwe.

2. W ramach programu „Teatr i taniec" spośród 292 nadesłanych wniosków dofinansowanie otrzymało 62 wnioskodawców.

Teatr „Kubuś" otrzymał 63 000 zł na realizację projektu: ANIMATUS – międzynarodowy konkurs twórców lalek teatralnych.
ANIMATUS to nowatorskie wydarzenie na mapie kulturalnej Polski: międzynarodowy konkurs na koncepcję i realizację lalki/figury/formy teatralnej. Jego ideą jest poszukiwanie nowych form wyrazu w obszarze teatru lalek (skupionych wokół teatru lalek dla dorosłych), inspirowanie nowych trendów w lalkarstwie w Polsce i za granicą, wspieranie nowatorskich projektów indywidualnych i zespołowych oraz aktywizacja zawodowa absolwentów kierunków artystycznych.
Trzech wybranych w konkursie finalistów rezultaty swoich prac pokaże w formie etiud w Kielcach oraz wybranych miastach w Polsce, co ma też wymiar promocyjny.

Teatrowi Lalki i Aktora „Kubuś" co roku udaje się pozyskiwać liczne środki na realizację dodatkowych, oprócz działalności repertuarowej, projektów artystycznych. Są one finansowane np. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury czy Instytutu Teatralnego.
Dzięki temu zorganizowano dotąd m.in. przegląd Hurra! ART!, konkurs „Debiuty", kilka edycji „Lata w teatrze", prezentowany w szkołach spektakl „Sztuka latania" czy projekt „TEATR, MAMA, TATA i JA".

Wsparcie tych przedsięwzięć w zakresie niezbędnego wkładu własnego Teatr otrzymuje od Urzędu Miejskiego w Kielcach.

Jolanta Świstak
Materiał Teatru
12 kwietnia 2018

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia