Mistrzowie Ruin nagrodzeni

statuetki za najciekawsze wykorzystanie przestrzeni

14 maja w gliwickich Ruinach Teatru Miejskiego odbyła się uroczystość wręczenia specjalnych mistrzowskich statuetek oraz Nagród Prezydenta Miasta Gliwice Jackowi Głombowi, Piotrowi Tomaszukowi oraz Andrzejowi Dziukowi. Ci reżyserzy, według organizatorów Gliwickich Spotkań Teatralnych, potrafią w swoich spektaklach w najciekawszy sposób aranżować magiczną przestrzeń Ruin.

Od dwóch lat częścią GST jest nurt "Inspiracje" - konkurs na najciekawsze teatralne wykorzystanie Ruin. W bieżącym jubileuszowym roku - festiwal odbywa się już po raz dwudziesty - Gliwicki Teatr Muzyczny zrezygnował z formuły konkursu i postanowił zaprosić na "Inspiracje" reżyserów, którzy w wieloletniej historii GST wielokrotnie prezentowali swoje przedstawienia w Ruinach, zawsze doskonale wpisując się w ich niezwykłą przestrzeń.

Wszyscy trzej mistrzowie przyjechali do Gliwic ze swoimi spektaklami: Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, z "Operacją Dunaj" Roberta Urbańskiego, Piotr Tomaszuk z Teatru "Wierszalin" w Supraślu z Maratem - Sadem Petera Weissa, Andrzej Dziuk z Teatru im. S. I. Witkiewicza z Zakopanego z Barabaszem Pära Lagerkvista.

Nagrody i statuetki wręczył prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. W czasie uroczystości Jolanta Szymura, kierownik Impresariatu GTM, dziękowała również innym artystom, mocno związanym z Ruinami, goszczącym na festiwalu od samych jego początków: Krystynie Jandzie, Leszkowi Mądzikowi, Pawłowi Szkotakowi oraz Ewie Wójciak.

Gliwickie Spotkania Teatralne będą trwały do poniedziałku 18 maja. Widzowie będą jeszcze mieli okazję zobaczyć przedstawienia z nurtu Wizje/Kreacje (Amatorki z Teatru Polskiego w Poznaniu, Słonecznych chłopców z Teatru Powszechnego w Warszawie, Brygadę szlifierza Karhana z Teatru Nowego w Łodzi, spektakl Król umiera, czyli Ceremonie z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, wielkie monologi w wykonaniu Jerzego Treli oraz Grube ryby z Teatru Polonia w Warszawie) oraz liczne przedstawienia uliczne, koncerty i inne wydarzenia muzyczne i teatralne.
(mi)


Materiały Teatru
15 maja 2009
Portrety
Piotr Tomaszuk

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia