Mistrzowie tańca na ekranie

"Kino mistrzów tańca"- "Chatka Żaka"

Począwszy od marca lubelscy miłośnicy tańca współczesnego mogą co miesiąc spotykać się z twórczością najwybitniejszych artystów tej dziedziny sztuki. Dzieje się tak za sprawą Lubelskiego Teatru Tańca, Centrum Kultury w Lublinie oraz ACK UMCS "Chatka Żaka" - organizatorów cyklu comiesięcznych prezentacji "Kino mistrzów tańca".

«Pierwsze cztery wieczory cyklu zostały poświęcone słynnemu Nederlands Dans Theater, zespołowi założonemu w 1959 roku przez 22 tancerzy Nederlands Ballet, którzy postanowili realizować swoją pasję artystyczną w zmienionej formule, w oparciu o styl modern dance. Obecnie, po ponad 50 latach działalności, NDT jest jednym z czołowych zespołów tańca współczesnego na świecie.

A w jego skład wchodzą dwie formacje: NDT1 - główna grupa teatru licząca 30 tancerzy w wieku 23 - 40 lat, kierowana przez Paula Lightfoota oraz NDT2 - skupiająca utalentowanych tancerzy młodego pokolenia, którzy nie przekroczyli 23. roku życia. Przed miesiącem mogliśmy zobaczyć spektakle zrealizowane przez obydwie grupy, a w programie drugiego spotkania, w najbliższy poniedziałek, znajdą się realizacje już tylko grupy mistrzowskiej. Będą to spektakle: "SH-Boom", "Shoot the Moon" oraz "Same Difference", wszystkie z choreografią Sola Leóna i Pula Lightfoota. Warto dodać, że pierwszą z owych realizacji zobaczymy w wersji przygotowanej specjalnie do filmowej rejestracji, nigdy wcześniej nie prezentowanej na scenie, co jeszcze bardziej podnosi niepowtarzalność tego wieczoru.

Kino mistrzów tańca - Wieczór nr 2; ACK UMCS "Chatka Żaka"; poniedziałek - godz. 18; bilety - dobrowolne datki po pokazie.»

Andrzej Z.Kowalczyk
Polska Kureir Lubelski
15 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki