Mistrzowie tańca na ekranie

"Kino mistrzów tańca"- "Chatka Żaka"

Począwszy od marca lubelscy miłośnicy tańca współczesnego mogą co miesiąc spotykać się z twórczością najwybitniejszych artystów tej dziedziny sztuki. Dzieje się tak za sprawą Lubelskiego Teatru Tańca, Centrum Kultury w Lublinie oraz ACK UMCS "Chatka Żaka" - organizatorów cyklu comiesięcznych prezentacji "Kino mistrzów tańca".

«Pierwsze cztery wieczory cyklu zostały poświęcone słynnemu Nederlands Dans Theater, zespołowi założonemu w 1959 roku przez 22 tancerzy Nederlands Ballet, którzy postanowili realizować swoją pasję artystyczną w zmienionej formule, w oparciu o styl modern dance. Obecnie, po ponad 50 latach działalności, NDT jest jednym z czołowych zespołów tańca współczesnego na świecie.

A w jego skład wchodzą dwie formacje: NDT1 - główna grupa teatru licząca 30 tancerzy w wieku 23 - 40 lat, kierowana przez Paula Lightfoota oraz NDT2 - skupiająca utalentowanych tancerzy młodego pokolenia, którzy nie przekroczyli 23. roku życia. Przed miesiącem mogliśmy zobaczyć spektakle zrealizowane przez obydwie grupy, a w programie drugiego spotkania, w najbliższy poniedziałek, znajdą się realizacje już tylko grupy mistrzowskiej. Będą to spektakle: "SH-Boom", "Shoot the Moon" oraz "Same Difference", wszystkie z choreografią Sola Leóna i Pula Lightfoota. Warto dodać, że pierwszą z owych realizacji zobaczymy w wersji przygotowanej specjalnie do filmowej rejestracji, nigdy wcześniej nie prezentowanej na scenie, co jeszcze bardziej podnosi niepowtarzalność tego wieczoru.

Kino mistrzów tańca - Wieczór nr 2; ACK UMCS "Chatka Żaka"; poniedziałek - godz. 18; bilety - dobrowolne datki po pokazie.»

Andrzej Z.Kowalczyk
Polska Kureir Lubelski
15 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Cztery Dramaty
Wydawnictwo Ossolineum
Cyprian Norwid

Trailer tygodnia