Mit Fausta - myślą przewodnią

8. Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor 2018

Festiwal rozpocznie się w środę, 26 września, wystawą w foyer Teatru Maska. Będzie to już ósma edycja tej imprezy. Zakończy się w niedzielę.

- W tegorocznej edycji festiwalu pragniemy zwrócić uwagę na konteksty romantyczne w twórczości Grotowskiego, Kantora i Szajny, dlatego też w programie znalazły się spektakle: "Anhelli. Oratorium" Teatru ZAR, "Matka Makryna" w wykonaniu Ireny Jun (wg tekstu J. Słowackiego i książki Jacka Dehnela) czy "Faust" Teatru Przedmieście wg i J. W. Goethego i Ch. Marlowe'a. Osobną propozycją będzie spektakl "Zemsta" Teatru Maska. Często zapomina się, że Aleksander Fredro również był twórcą epoki romantyzmu, piszącym w opozycji do głównego paradygmatu, jaki obowiązywał w literaturze - podkreśla organizator imprezy, którym jest Teatr Maska.

Obok kontekstów romantycznych myślą przewodnią tegorocznej edycji będzie mit Fausta, człowieka pragnącego poznać tajemnicę wszechrzeczy i nieśmiertelności.

Organizatorzy zaprosili na festiwal teatry z ciekawymi spektaklami: Walny Teatr z najnowszą produkcją "Gould- Wariacje", krakowski Teatr Barakah ze spektaklem "Requiem", Teatr A3 z "Planem lekcji" oraz świetnie znany rzeszowskiej publiczności Teatr im. St. I. Witkiewicza z Zakopanego ze spektaklem "Dom widzących ducha".

Józef Szajna, Jerzy Grotowski i Tadeusz Kantor to znani reżyserzy teatralni wywodzący się z Rzeszowa i Wielopola Skrzyńskiego.

Organizatorami festiwalu jest Teatr Maska i Urząd Miasta Rzeszowa.

opr. dw
Nasze Miasto
22 września 2018

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia