Młody romantyzm

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

16 grudnia o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej zagrają: wybitny polski skrzypek, mistrz wiolinistyki Jan Stanienda i jego syn, utalentowany pianista Krzysztof Stanienda. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jan Stanienda wystąpi również w roli dyrygenta.

Program:

F. Mendelssohn-Bartholdy
– Koncert podwójny d-moll na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową
– Symfonia nr 2 D-dur na orkiestrę smyczkową
– Koncert d-moll na skrzypce i orkiestrę smyczkową
– Symfonia nr 11 F-dur na orkiestrę smyczkową

Koncert w całości poświęcony będzie twórczości Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego
– „największego klasyka wśród romantyków i największego romantyka wśród klasyków”. W świadomości melomanów zapisał się jako twórca symfonii, koncertów fortepianowych, utworów kameralnych, oratoriów i pieśni.

Podczas piątkowego wieczoru usłyszymy : Koncert podwójny d-moll na skrzypce, fortepian  i orkiestrę smyczkową, Symfonię nr 2 D-dur na orkiestrę smyczkową, Koncert d-moll na skrzypce i orkiestrę smyczkową oraz Symfonię nr 11 F-dur na orkiestrę smyczkową.

Jan Stanienda to legendarny polski koncertmistrz, dyrygent i kameralista. Jako solista i dyrygent występował we wszystkich krajach europejskich oraz na wszystkich kontynentach, koncertował w takich salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional de Musica w Madrycie, Barbican Center i Royal Albert Hall w Londynie, Santa Cecilia w Watykanie i w wielu innych. Ma na swoim koncie szereg nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych.

Krzysztof Stanienda to niezwykle uzdolniony, młody pianista solista i kameralista, urodzony 22 lutego 1986 roku w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej w PSM im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Kontynuował naukę u prof. Marii Palmowskiej-Guz. W 2005 r. rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina. Kształci się pod okiem wybitnych pianistów-pedagogów takich jak Wiera Nosina, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Piotr Paleczny, Andrzej Jasiński, Bernard Ringeisen, Dina Yoffe, Róża Kostrzewska-Yoder, Zbigniew Raubo, Stefan Kutrzeba i Andrzej Tatarski.

Bilety do nabycia w kasie biletowej od poniedziałku do soboty w godz. 11.30-19.00,  tel. +48 (85) 732 00 66, 732 73 43 w. 22 oraz na www.oifp.pl 35zł (normalny) 28 zł (ulgowy) 20 zł (wejściówka) 10 zł (wejściówka szkolna).

(-)
Materiały OiFP
14 grudnia 2011

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia