Młodzi aktorzy nagrodzeni

Nagrody Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA

Dagmara Włoszek, Igor Fijałkowski i Mateusz Smaczny to troje finalistów Nagrody Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA - wyróżnienia, które po raz pierwszy w historii zostanie wręczone jutro, tj. we wtorek 21 marca 2017 r. o godz. 12.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie podczas dorocznej uroczystości z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa.

Laureatka Głównej Nagrody - Dagmara Włoszek została doceniona przez Jury Nagrody „za imponującą świadomość formy teatralnej, jaką jest maska; za umiejętność komponowania ruchu, rytmu i linii dramaturgicznej postaci oraz nasycania roli energią, która przenosi się na cały spektakl". Artystka otrzyma czek w wysokości 5000 zł za rolę Alicji w spektaklu „Księga Dżungli", zrealizowanego w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Pozostali finaliści – Igor Fijałkowski (za rolę Puncha w spektaklu „Molier" zrealizowanego w Teatrze Animacji w Poznaniu) oraz Mateusz Smaczny (za rolę Gustawa w „Ślubach Panieńskich" zrealizowanych w Białostockim Teatrze Lalek) otrzymają wyróżnienia ufundowane przez Mennicę Polską.

Nagroda POLUNIMY skierowana jest do aktorów poniżej 30 roku życia, którzy jeszcze nie tak dawno uzyskiwali dyplomy, ale których talent i praca zdążyły się już wyróżnić na tle pozostałych artystów pokolenia. Pragnieniem fundatorów jest, aby wyróżnienie to było wyraźnym punktem zwrotnym w życiorysie zawodowym młodego artysty i było dla niego elementem prowokującym do kolejnych odważnych wyzwań zawodowych. Zgodnie z regulaminem Nagrody, spektakle z udziałem proponowanych do nagrody młodych aktorów, były do końca listopada ubiegłego roku zgłaszane przez członków Rady POLUNIMA, czyli polskie teatry lalkowe. Zgłoszono 10 kandydatur, a niezależne jury obejrzało wszystkie zarejestrowane propozycje, w których występowali zgłoszeni aktorzy, po czym wyłoniło finałową, nominowaną trójkę, którą obejrzało w przedstawieniach na żywo.

W części oficjalnej obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa, poza wręczeniem nagród POLUNIMY, przyznane zostaną także nagrody Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w postaci Złotego Medalu Gloria Artis dla Janusza Ryla-Krystianowskiego. W części artystycznej odbędzie się prapremiera „Baby z Rodu Baobaba" niepublikowanego do tej pory i niewystawianego wcześniej tekstu, zmarłego rok temu Henryka Jurkowskiego. Reżyserii czytania performatywnego, podjęli się młodzi adepci sztuki reżyserii teatru lalek: Anna Retoruk i Bartosz Kurowski, a prezentację przygotowują wspólnie artyści najmłodszego pokolenia z 25 teatrów lalkowych z Polski a także z PWST we Wrocławiu i warszawskiej Akademii Teatralnej.

Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA jest polską sekcją Międzynarodowego Stowarzyszenia Lalkarzy „UNIMA", największej organizacji lalkarskiej na świecie, jest też jedyną organizacją w Polsce zrzeszającą artystów scen lalkarskich.

Elżbieta Siepietowska
Polunima
23 marca 2017

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia