Młodzi dramaturdzy, na start!

2. Katowicka Runda Teatralna

Katowice Miasto Ogrodów, 22 – 23 listopada 2019 r., Katowice Miasto Ogrodów, 22 – 23 listopada 2019 r., „To nie są już Katowice. To Planeta Wenus", (Ewa Mikuła: „Zrób sobie mural").

Przez dwa listopadowe wieczory szatnia, galeria czy kawiarnia zamienią się w przestrzeń teatralną. Miasto Ogrodów zamieni się w Miasto Teatrów. 2. finał Katowickiej Rundy Teatralnej to sceniczny maraton i 5 świeżych, nie wystawianych jeszcze nigdy tekstów.

6 teatrów, 5 niezwykłych scenariuszy, jeden temat - Katowice. 22 i 23 listopada swoje premiery będą miały spektakle powstałe w ramach Katowickiej Rundy Teatralnej. Scenariusze napisane w czasie warsztatów z wybitnymi dramaturżkami: Małgorzatą Sikorską-Miszczuk, Anką Herbut i Łucją Iwanczewską zainscenizowały teatry nieinstytucjonalne z terenu Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Wyobraźnia młodych dramatopisarzy przeniesie uczestników maratonu na katowicki dworzec kolejowy, skąd ruszymy w podróż nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. Poznamy prawdziwe i nieprawdziwe losy znanego kompozytora, który otrzymał zaproszenie do Hollywood od samego Francisa Forda Coppoli czy przeniesiemy się na salę sądową, gdzie sądzeni będą rodzice, którzy dopuścili się morderstwa własnego dziecka...

Sceną spektakli będą nie tylko mniejsze i większe sale Miasta Ogrodów, ale także jego galerie, Strefa Centralna czy... szatnia.

Inscenizacje oceniać będzie jury w składzie: Justyna Jaworska, Remigiusz Brzyk oraz Iwona Woźniak, której spektakl wygrał pierwszą edycję Katowickiej Rundy Teatralnej. Swoją nagrodę przyzna także publiczność.

- Katowicka Runda Teatralna to znakomity projekt wspierający nurt tzw. teatrów niezależnych: (programowo, organizacyjnie, ideowo). Kompleksowe działanie na rzecz tea1trów to niespotykana w skali kraju pomoc bardzo konkretna i co istotne ewaluowana zgodnie z podpowiedziami uczestników i widzów I edycji festiwalu. Projekt rozpoczyna się od wyszukiwania tematów związanych z miejscem - Katowicami. Młodzi dramaturdzy otrzymują pomoc doświadczonych i uznanych twórców. Kolejny etap to praca zespołów teatralnych wybranych w drodze konkursu. Pomoc finansowa, produkcyjna, promocyjna, jednym słowem POMOC na każdym etapie tworzenia to istota projektu! Jako laureatka pierwszej edycji mogę powiedzieć, że słowo "POMOC" było najistotniejsze w trakcie mojej pracy w 2017 roku. Na każdym etapie produkcji otrzymałam fachowe i bardzo konkretne wsparcie. Bardzo kibicuję temu projektowi. Jestem zaszczycona zaproszeniem w charakterze jurorki II edycji, a także zaproszeniem Teatru Zagłębia w Sosnowcu jako partnera Katowickiej Rundy Teatralnej – mówi jurorka Iwona Woźniak. 

Uczestnicy Katowickiej Rundy Teatralnej podkreślają, jak cenne jest to dla nich doświadczenie.

– W tym projekcie jesteśmy w pełni odpowiedzialni za cały proces powstawania spektaklu. Ta niezależność daje ogromną frajdę i wymaga dużo odwagi. Często stajemy wobec pytań, na które nie znamy odpowiedzi, ale dzięki temu niezwykle dużo uczymy się o nas samych – jak chcemy pracować, o czym chcemy opowiadać, na czym nam zależy, a na co się nie zgadzamy. Takie doświadczenia kształtują nas jako twórców – Paulina Prokopiuk Teatr „Robimy!"

– Zdecydowałam się wziąć udział po raz drugi, ponieważ uważam, że jest to wspaniała i oryginalna inicjatywa. Po poprzedniej edycji nawiązało się wiele wspaniałych współprac zawodowych, które trwają aż do dziś. Wymiana dobrej energii i doświadczeń w teatralnym środowisku niezależnym, jest bardzo ważna i potrzebna – Maria Baładżanow „Teatr Czwarta Scena"

Bilety na pojedyncze spektakle kosztują 10 zł, a karnet na cały wieczór to wydatek 40 zł (wiele spektakli jest już wyprzedanych, dlatego już tylko karnet gwarantuje udział w niektórych wydarzeniach!). Bilety do kupienia na ticketportal.pl

Łukasz Kałębasiak
Materiał organizatora
14 listopada 2019

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia